1 mai 2011

Rusinica Orange...

Buna seara,
Nu pregatisem o postare pentru aceasta seara,intrucat am fost plecata din Bucuresti....dar daca tot am buna dispozitie,de ce nu?:)))
In urma cu o saptamana,am achizitonat prin intermediul site-ului Fundeal.ro,oferta celor de la Orange...si anume,cu 4 euro primeai un pachet complet :
-cartela Internet PrePay cu 500 Mb;
-cartela Orange Prepay cu 4 euro credit;
-voucher de reincarcare de 4 euro;
Am cumparat acest voucher cu 4 ron,valoarea reala fiind 70 ron.

Ei bine,vineri m-am prezentat  la partenerul Orange din City Mall,Berceni.
Domnisoarele de acolo habar nu aveau pe ce lume traiesc....oferta Fundeal???oh da,cu ce se mananca???
Dupa ce au stat vreo 30-40 de min la telefon,pentru a prinde la telefon pe o anumita domnisoara Andreea,pentru  a o intreba de aceasta oferta....ce si cum..ma trezesc ca dupa ce am stat aproape 2 ore in acel magazin,sa nu pot profita de aceasta oferta,intrucat angajatii nu stiau sa-mi activeze cartelele???
Deci,stimati domni de la Orange,sa inteleg ca a fost o bataie de joc aceasta campania promovata pe Fundeal???
Intelegem ca am dat o suma foarte mica,aproape gratis...dar totusi...instruiti-va personalul,colaboratorii...Habar nu au sa activeze o cartela....nimic....
Si totusi un proces verbal se completeaza o singura data,hai de doua ori,ca se mai intampla sa gresesti,dar totusi de 5 oriiiiii????
E posibil asa ceva pentru o compania asa mare???
Urat,foarte urat...e bataie de joc,pe nervii,timpul si chiar banii nostri,ai prostilor...
Cu siguranta nu voi mai recomanda acest furnizor de telefonie mobila ....nimanui...Orange=Bataie de joc!!!


Un inceput de saptamana relaxant!
Pupici!

30 apr. 2011

Ce marca¨interesanta!¨

Salutare,
O sa trec direct la imagini  :)))


Zilele trecute,discutam cu o amica despre oje bune si proaste.Fiecare recomanda ce probase...si ce si-ar dori(da,eu imi doresc sa achizitionez cat mai repede o oja crapacioasa)..
Amica mea mi-a spus ca a incercat marca ¨OPOOLA¨(3 ron)si ca este tare incanta de rezistenta acestor oje.
Bineinteles ca am zambit cand am auzit denumirea,am crezut ca isi bate joc de mine..Si nu,chiar exista aceasta marca dupa cum se vede din poza mai sus postata.
Am rugat-o sa-mi ia si mie cand o sa mai ajunga la metrou,la Obor(parca??)....verde menta(imi doresc acea nuanta perfecta de verde...pe care tot o caut,dar nu o gasesc).
Voi,ati folosit aceste oje?Ce marca ati recomanda pentru rezistenta si varietatea de culori?(tot la verde visez.. ;)) )

Pupici,

29 apr. 2011

Un alt demachiant Balea

Hey :)
Cautand un demachiant rezistent la apa,am gasit doua variante in DM,marca Balea.Unul este cel bifazic,despre care v-am vorbit mai mult,iar altul,este cel rezistent la apa,pe care vi-l voi prezenta astazi.


Balea Face,demachiant ochi 100ml-6 lei.
Ce spun ei:
             ¨Pentru machiajul rezistent la apa,cu continut de ulei.Demachiantul pentru ochi de la Balea indeparteaza cu grija in fiecare zi machiajul rezistent la apa al ochilor si rujurile rezistente la transfer.Vitamina B5 pastreaza hidratarea intensiva si pielea sensibilia din jurul ochilor la fel de fina.Pentru o piele proaspata si ingrijita¨
Ce spun eu: -este un produs destul de bunicel,curata bine,dar nu la fel ca cel bifazic..
Nu cred ca o sa-l recumpar,o sa-l caut tot pe cel bifazic,desi se gaseste cam greu in magazinele DM. Din cate am inteles se vinde foarte bine.
 O prietena mi l-a recomandat si pe cel cu musetel de la Yves Rocher, dar nu stiu exact pe care il voi cumpara dupa ce se va termina acesta..


Pupici,

28 apr. 2011

Servetele umede Pampers

Hello ,
Da, de ce sa nu folosim si noi,adultii,produse destinate ingrijirii bebeilor?:))
Nu am fost si noi candva bebelusi?Ba daaaaa,dar din pacate,cel putin pe vremea mea,nu erau atatea produse...nici pampersi nu erau :)))
 Imi plac tare mult aceste servetele,eu le folosesc pe post de servetele intime...
Am folosit si Lactacyd,Nivea(ma manca ingrozitor de la ele),Cleanic...si multe altele..dar am ajuns la concluzia ca cele mai bune,pentru mine,sunt cele de la Pampers.Nu irita,contin musetel,miros frumos,pretul e mai mult decat convenabil(4 pungute a cate 64 de servetele costa pana in 20 de lei)..eu le recomand din toata inima.




Bye´bye :)

27 apr. 2011

Parfumurile Refan

Buna,
Auzisem demult de firma Refan,dar nu achizitionasem niciun produs de la ei.
Prea mult despre aceasta firma,nu stiu...doar ca Refan-ul are o linie de 131 de parfumuri,ma rog,imitatii ale parfumurilor originale..
Eu mi-am achizitionat de la ei  doua parfumuri la 50 de ml (fiecare a costat 20 de lei): Womanity-Thierry Mugler si Lady Million-Paco Rabanne.
Ambele miros extraordinar de bine  si persista foarte mult.
Sincera sa fiu ,  nu am mirosit aceste produse inainte sa le comand,dar vazand ca sunt foarte apreciate,am zis sa le iau,nu e pierdere prea mare,nu-mi plac,le fac cadou :)
Si nu regret....chiar deloc....



De cand le am ,le-am folosit zilnic,sunt tare incatata de mirosuri,de pret,de tot :))

Ati folosit parfumuri de la aceasta firma?Cum vi s-au parut?


O zi relaxanta!

26 apr. 2011

Cel mai bun antiperspirant...

Buna,
Desi apa si sapunul sunt sfinte,cu totii si toatele se presupune ca folosim deodorante si antiperspirante...
Bine spus,se presupune :)O scurta paranteza,folositi ratb-ul pe linia lui 102 :)) o sa mirositi numai¨dihoare¨:))
Demult,tot caut sa gasesc un deodorant,fie el roll-on/stick/spray care sa-si faca treaba si mai ales sa nu-mi pateze hainele...Am incercat cam tot ce e pe piata,dar nimic nu prea mi-a placut...sa zic si eu¨asta e,frate!¨..
In urma cu ceva timp citisem pe un forum,ca multor fete le place deodorantul roll-on cu floare de bumbac de la Yves Rocher( 50 ml)
Bineinteles,ca imediat a doua zi am dat fuga la magazin...Promotie ,neamule!:)))In catalog acest deodorant se vindea cu 19.99,iar in magazin daca aveai card de fidelitate il puteai achizitiona cu 9.99 ron.
Zis si facut,nu am luat doar unul,ci doua(ca de,asa e romanu´,sa fie..)..


Ce spun ei: ¨Un deodorant roll-on,fara alcool,cu parfum discret si reconfortant,garanteaza eficacitate timp de 24 de ore.Regularizeaza transpiratia fara a-i bloca procesul natural¨.
Da,sunt de acord 100%,cea mai buna alegere posibila!
Singurul minus ar fi pretul,de 19.99,eventual 14.99 ron,in functie de cataloagele pe care le primesti.
Dar la promotia din magazin,e perfect.
Chiar ma bate gandul sa-mi mai fac provizii,mai ales ca e primul antiperspirant care nu-mi pateaza hainele...
Voi ce parere aveti,l-ati folosit?

P.S : Tata,desi este barbat,foloseste un deodorant roll-on ,marca Mitchum,pentru femei :)))Nu radeti,dar el chiar avea o problema cu transpiratia..si s-a gandit sa incerce si acest produs...surpriza,nu mai are problema cu transpiratia deloc :))
Citisem si la Iguanitza cat de eficient este acest produs,deci o sa-l incerc si eu cu siguranta!


O zi buna!

25 apr. 2011

Masca fata Balea cu aloe vera

Buna,
Am cumparat aceasta masca in urma cu o saptamana.....dezamagire totala.


Ce spun ei:
              ¨Physiogenyul contine urme de natriu,magneziu,zinc si mangan care revigoreaza celulele pielii.Extractul de alge da pielii hidratare intensiva lasand un aer proaspat.Uleiul de migdale si macese bogat in vitamine(A,B1,B2,B6 si E)precum si grasimite nesaturate protejeaza pielea de uscare.¨
Ce spun eu:
               In interior gasim un servetel imbibat in prea multa¨solutie¨,pur si simplu curge din el,este taiat foarte urat(ma refer la gaurelele pentru ochi,nas)...si singurul plus,ofera o senzatie de racoare,in rest nimic...ba chiar,eu mi-am simtit pielea uscata in urma utilizarii acestei asa zise masti.
 Cu siguranta nu voi mai recumpara acest produs(pret 4 ron),voi utiliza in continuare mastile Chantelle din Kaufland(circa 5 lei,2 masti...).Voi vorbi intr-un viitor post,despre aceste minunate masti.

Pe curand,

24 apr. 2011

Shopping printre altele...

Hristos a Inviat!,
In primul rand,vreau sa  va urez un Paste fericit,alaturi de toti cei dragi,multa liniste sufleteasca si sanatate.
Intrucat am lasat totul pe ultima suta de metri,m-am vazut nevoita ca ieri,sambata,sa merg la shopping . Initial am dat o raita prin piata(Big)...o alegere foarte neinspirata,aglomeratie multa,produse putine...si preturile pe masura.
Am fugit in Cora,cel mai apropiat hypermarket...printre cele necesare pregatirilor pascale,evident nu au lipsit produsele cosmetice...un set Freeman,o oja Farmasi.


Setul Freeman contine scrub corp cu guava si sare(150g) si lotiune corp tonifiana cu struguri albi(150ml).
Pretul a fost in jur de 19 lei pentru acest set,si 4 lei pentru oja Farmasi.
Legat de oja,imi doream demult o oja Farmasi,si am ales aceasta nuanta :)
Sa va povestesc putin depre setul Freeman:
Scrubul este foarte ok,exfoliaza bine,iar mirosul....hm,mirosul......absolut imbietor,l-as  manca :)
Daca de scrub sunt multumita,nu pot spune acelasi lucru si despre lotiunea de corp.
Ce spun ei:
              ¨Aceasta lotiune de corp tonifianta,imbogatita cu struguri albi si vitamina C,care se absoarbe repede si usor,hidrateaza si catifeleaza pielea¨...
Ce spun eu : pai nu prea se absoarbe repede,nu catifeleaza pielea.... nu are un miros placut.....deci cam multe minusuri.
Oricum am folosit-o o singura data,deci o sa-i mai dau o sansa..
Oricum nu regret ca le-am luat,auzisem numai lucruri bune despre aceasta marca si eram curioasa sa le incerc si eu.

Sa va arat acum si o poza cu ¨copilasii mei¨...:))))Limboaca si Viteza..


Nu-i asa ca sunt tare dragalasi?:))

Pupici,un mini concediu cat mai placut!

19 mar. 2011

Lotiune tonica Biphasse cu apa de trandafiri

Buna,

In urma cu ceva timp,prin ¨calatoriile zilnice¨in magazinul Real Vitan,am descoperit o lotiune tonica cu apa de trandafiri.

In prima faza,am fost incantata de cantitatea foarte mare,pretul destul de mic....si mai ales,trandafirii din continutul lotiunii :)

Aceasta lotiune este indicata pentru toate tipurile de ten,intrucat nu contine alcool.

Mirosul este de trandafiri,bineinteles...deci o ador...

Nu irita pielea,o tonifica,lasa o senzatie foarte placuta pe piele.

Pretul este de 10.99 ron,iar cantitatea 500 ml,deci se consuma destul de greu.

Gama de produse Biphasse este destul de restransa in magazinele din Romania(demachiant,gel de dus,lotiune corp,dizolvant pentru unghii),aceste produse putand fi gasite(din cate am observat eu) in hypermarketurile Real si Auchan.

Recomand aceasta lotiune tonica din toata inima,are numai avantaje....  

(Poza produsului este preluata,din pacate nu am aparatul foto acasa).

V-am pupat.

23 feb. 2011

Strig,dar nu ma fac auzita...

Am fost sfatuita sa las postarea pe blog...Multumesc Andreea!

Buna,....
Am lipsit cam mult,oricum nu mi-a dus nimeni dorul...Imi promisesem sa scriu zilnic,dar a ramas doar o promisiune...
In ultimul timp am avut tot felul de probleme,dar am incercat sa-mi pastrez cat mai mult calmul...crezand ca,poate,poate o sa rasara soarele si pe strada mea..dar,din pacate nu este asa..
Imi doresc tot mai mult sa nu ma fi nascut in Romania....o tara plina de coruptie,ignoranta si nepasare...
Sistemul de la A la Z este ¨cazut¨...la spital nu te primeste daca nu dai o ¨atentie¨...si ¨atentia¨respectiva trebuie sa fie consistenta,ca altfel mori pe acolo...si ce daca mori?nu interseaza pe nimeni,responsabilitatea este pasata de la o persoana la alta...Si sa nu uitam,din salariu ni se opreste o suma frumoasa..pentru sanatate...siii?ce daca?....Traim in Romania,si asta ne ocupa tot timpul...
Nu-ti mai permiti nici sa mori in tara asta a nimanui...pur si simplu e o tara de rahat...
Cu ceva timp in urma,aparuse in presa o statistica cum ca fiecare detinut cheltuie anual din banii statului cca.10.000 de euro...constand in tratamente medicale,mancare...etc...Multi au sarit ca domne´...cum de lor li se aloca atatia bani ..iar pe cei suferinzi nu ii ajuta nimeni...aici ma refer la oamenii obisnuiti,aflati in libertate...
Lucrurile nu stau deloc asa..nu totul e asa roz..
Sunt oameni inchisi ,desi nu ar trebui....sunt multi care au cazut in capcana ¨babanilor¨....acei cica oameni,plini de bani,care comit tot soiul de delicte,dar cu ajutorul banilor fac in asa fel incat sa cada la mijloc¨cei mici¨...sau mai bine spus cei prosti..
De ce atatia oameni politici nu au fost inchisi,sau oameni cu bani,desi au comis....chiar crime????
De ce unul a fost inchis 5 ani pentru ca furat o paine?????
Sa va mai spun ca sistemul medical din penitenciare nu exista decat cu numele,si daca ai avut ghinionul sa intri la inchisoare,sansele de a iesi viu sunt de 5% din 100%?
Am ghinionul....de a fi nevoita sa merg saptamanal la cineva foarte drag care din pacate este inchis intr-un penitenciar din Bucuresti...si a vedea cum stau lucrurile..
Ok,a facut o greseala,a ajuns acolo...dar totusi...e un om,are dreptul la un minim de ingrijire medicala..
Nici vorba,am fost nevoita sa angajez un avocat pentru a se¨bate¨cu cadrele din penitenciare,care nu doresc sub nici o forma sa-i acorde ajutor medical,pentru ei toti sunt la fel...
In prezent,starea lui este foarte proasta,are o infectie,care se tot raspandeste in organism..si nimeni nu vrea sa faca nimic..
A fost operat intr-un spital civil,dar nu a fost lasat la tratament,intrucat ¨saracii¨politisti care il pazeau nu-si mai luau sporul de TBC,in valoare de 1400 ron pe care il luau daca pazeau detinutii in penitenciar..
A fost externat la cererea cadrelor din penitenciar,desi doctorul a refuzat din start sa-l externeze intrucat starea lui e foarte grava si poate face oricand septicemie si ....
Din cauza faptului ca merg saptamanal,iar avocata merge si mai des....si tot solicitam...facem cereri pentru a ni se da copii dupa analizele medicale,inclusiv dupa foaia de externare din spital...dar penitenciarul gaseste motive varii pentru a ne tot amana...(cu ajutorul copiilor am putea face reclamatie la ANP,intrucat s-a produs o ilegalitate..),lui i se fac tot felul de rapoarte de disciplina,cum ca l-a injurat pe director,sau alt motiv...desi el de abia deschide gura sa manance....ciorba zilnica de cartofi,cartofi care de fapt nu se regasesc in ciorba?????si cica anual fiecare detinut cheltuie 10.000 de euro din banii statului....Pe ce???
CATTTT SA STAUUUU?CAT SA ASTEPT DUPA O AMARATA DE COPIE???
Viata lui atarna de un fir de ata si voi ma puneti sa astept????????
Nu vreau sa fie eliberat,a gresit,trebuie sa plateasca....dar totusi...lasati-l fratilor sa fie tratat....lasati-ma sa-i aduc medicamente...desi va laudati ca aveti spitale super dotate in penitenciare,nu sunteti in stare sa-i administrati un antibiotic????
Rusine Romania!!!!!....Mi-e scarba de tot ceea ce vad....Ma doare ca nu pot sa-l ajut...mi-e frica ca o sa fie prea tarziu...