16 apr. 2013

Desert rapid cu iaurt Dukan



E a treia oara cand fac aceasta prajitura si ma declar multumita de gust, de aspect mai putin :)

Avem nevoie de :
-cca.1 kg iaurt;
-2 plicuri budinca;
-indulcitor (cat considerati);
-coaja rasa lamaie;
-un praf de sare;
-2 oua;

Intr-un bol se amesteca iaurtul, budinca, indulcitorul, coaja rasa de lamaie si galbenusurile. Albusurile se bat spuma separat cu praful de sare si se incorporeaza amestecului anterior.
Se pune in tava, pe hartia de copt pentru aproximativ o ora( sau intr-o forma de genul celeia care am folosit acum, care nu necesita hartie de copt). Aveti mare grija,  timpul difera de la aragaz la aragaz. Verificati din cand in cand consistenta...ideea e ca trebuie sa nu fie moale..
Dupa ce ati scos-o din cuptor, lasati sa se raceasca si bagati la frigider pentru 2 ore. Mie  nu-mi place calda, in schimb, o ador rece...Cred ca va face senzatii la vara, pe caldurile alea mari... :)
Desertul acesta (cantitatea specificata mai sus) se imparte in 4 zile, datorita amidonului din budinca.
Daca vreti sa mancati doar intr-o zi, adaptati ingredientele..



Cam asa arata, eu nu am feliat-o inca...maine ii vine randul :))

Ce parere aveti, ati incercat-o?

Pe curand,

14 apr. 2013

Cateva impresii despre Samponul si Lotiunea Tratament Gerocossen Capilar+



In ultimii ani am acordat o atentie sporita ingrijirii podoabei capilare. Daca inainte foloseam doar sampon si atat....parul meu a inceput sa fie din ce in ce mai pretentios si sa bifez pe lista si: balsam, masca, ulei, spray termoprotector, spray stralucire..si mai putem gasi cateva produse :)
Intotdeauna m-am luptat cu sebumul, dar reusesc din ce in ce mai mult sa-l tin sub control...sau poate ca am inceput sa ne acceptam reciproc....:))
Si cum primavara si-a intrat in rol, si parul meu cerea o schimbare adecvata schimbarii anotimpului.
Am observat ca iarna imi place sa-l vopsesc rosu, iar cand se incalzeste il am in tonuri calde de ciocolatiu combinat cu roscat, bineinteles, ca de rosu nu se scapa usor.
In prezent, nu intentionez sa-mi schimb culoarea, ci sa-mi revitalizez podoaba...asa, ca dupa o lunga iarna ...

De curand , am primit invitatia din partea celor de la Gerocossen pentru a testa doua produse din gama Capilar+ : samponul si lotiunea -tratament impotriva caderii parului.

Produsele le-am folosit o singura data, si cu toate acestea rezultatele au fost foarte multumitoare. Parul s-a asezat foarte bine, avand in vedere ca nu am folosit decat samponul si lotiunea. Precum spuneam la inceput, in general folosesc mai multe produse , dar acum m-am limitat doar la acestea doua pentru a vedea cum stau lucrurile.
Nu ma confrunt cu probleme serioase in ceea ce priveste caderea parului. ...si oricum, inca nu ma pot pronunta asupra acestui lucru, ramane de vazut...
Nu am putut sa nu remarc mirosul samponului, este absolutttt.....incantator....Regret faptul ca nu se pastreaza in par dupa uscarea lui.
Ambele produse sunt unisex, au ingrediente naturale,  accesibile ca pret, si la prima vedere, chiar isi fac treaba foarte bine .





Lotiunea are 125 ml, samponul 275 ml, iar pretul  se invarte undeva la 15 ron/produsul.

PS: Am folosit produsele in urma cu 2 zile iar parul meu nu da semne ca vrea sa fie spalat, deci....cu tupeu, inainte! :))


29 mar. 2013

Ce ziceti de fructele Goji?



Pana sa ma apuc de dieta Dukan, nici nu auzisem de aceste fructe miraculoase.
Fructele Goji sunt mici, rosii si se consuma de zeci de ani de zile in Tibet, China si India, in special pentru  faptul  ca incetinesc procesul de imbatranire al organismului .

Cateva puncte ¨forte¨ ale consumului de Goji:
-reduc colesterolul ;
-continut bogat in luteina si betacaroten, avand efect benefic pentru vedere ;
-cresc imunitatea organismului ;
-regleaza nivelul hormonal ;
-protejeaza masa osoasa ;
-sursa importanta de antioxidanti ;


Recent, doctorul Dukan a introdus aceste fructe in dieta sa....Bravo, doctore, ai stiut tu ceva! :)))
Nu sunt obligatorii, dar datorita efectelor specificate mai sus, se pot consuma 25-30 g zilnic.
Mie imi plac foarte mult, au un gust dulce, asemanator cu al stafidelor. Le folosesc in general, dar nu zilnic, pentru ca totusi nu e foarte ok sa consumam zilnic tolerate ( cei care tinem Dukan) .
Am cumparat din mai multe magazine, cate 100-200 de g, si totusi mi se pareau cam uscate. Deja acceptasem ideea ca poate asa trebuie sa fie.
Recent, am descoperit magazinul online LoveGoji , iar marti seara am dat o comanda datorita faptului ca am gasit un pret foarte bun si evident transportul gratuit :)
Azi am intrat in posesia fructelor si sunt tare incantata, fructele sunt absolut delicioase, nu se compara cu ce am consumat in aceste luni. Sunt moi si miros foarte bine.
Am cumparat o punga de 100 g , pret 7 ron si transportul gratuit , nu-i asa ca suna foarte bine? Avand in vedere ca la Plafarul de langa mine , acelasi produs costa 12 ron, si sa nu mai vorbim de calitate .





Pozele nu sunt tocmai reusite, dar ce am avut de spus, am spus! :))

Cu siguranta, o sa revin cu alte comenzi de fructe Goji pe acest site, si trebuie neaparat sa va arat  ce am mai ochit .....Yamiii...



Ei, ciocolata cu Goji, suna tare bine, nu? Sa va mai spun ca se poate consuma in dieta Dukan, datorita faptului ca nu contine zahar deloc ?:)))

O zi frumoasa,

P.S : Postarea reprezinta strict parerea personala despre acest produs, nu am primit bani sau produse pentru reclama!



28 mar. 2013

Se cauta blogger ambasador ZorileStore!


Hello,


M-am gandit, m-am razgandit si tot asa...In final, am decis : vreau si eu sa particip la campania organizata de BlogAwards in parteneriat cu ZorileStore, avand tema ¨ Se cauta blogger ambasador ZorileStore ¨ .
A mai fost o campanie in genul acesteia, undeva prin vara anului trecut, dar nu am participat  si totusi in urma citirii review-urilor pozitive, am ramas placut surprinsa .
Uitandu-ma in categoria Curatenia de primavara , le-am ochit pe ELE, niste sandalute care par foarte comode, ideale pentru mers la job, plimbare, shopping...Recunosc, imi place mult ideea talpii si sunt curioasa sa vad cat de confortabile si rezistente sunt...


Sunt foarte simpatice , voi ce ziceti?
Sa nu uitam ca:  mersul pe jos face piciorul frumos, in concluzie, avem nevoie de incaltaminte de calitate si evident comoda :)




14 mar. 2013

Cateva cuvinte despre Hilmi Medical



Azi am fost in ¨vizita¨ la Clinica Medicala Hilmi pentru a beneficia de serviciile oferite in cadrul unui voucher cumparat de pe site-ul CoolBuy .
Demult sunt in cautarea unei doamne doctor ginecolog, care sa fie pe placul meu: sa dea dovada de profesionalism, deschisa, sincera, placuta..
Da, stiu, sunt dusa cu pluta, dar am o pasarica cu acest lucru, sa fie doamna, si nu domn´ doctor :)))
Desi, stiti ca se spune ca barbatii sunt cei mai buni ginecologi....
Voucherul a costat 110 ron si a continut : examen Papanicolau, ecografie transvaginala, examen secretie, consult si va urma si partea de interpretare analize.
Clinica este situata in zona Victoriei, foarte usor de localizat. Un spatiu primitor, curat si ambiental ( hmmm..Buddha Bar...). Fetele de la Receptie au fost politicoase si amabile, am asteptat cateva minutele si am fost invitata in cabinetul d-nei doctor Torkashvan Constantina.
Recunosc, am avut o gramada de emotii, dar incet-incet au fugit :)
Doamna doctor a avut rabdare sa-mi explice ce si cum, nu a fost rece si cel mai important, are o mana atat de usoaraaaaaaaaaa.....
Singurul lucru care nu mi-a placut in urma experientei, a fost lipsa papucilor de unica folosinta, a trebuit sa merg desculta...dar, am trecut peste acest inconvenient.
Apreciez mult atitudinea personalului, implicit a d-nei doctor, nimeni nu s-a uitat urat ca am venit cu voucher.
Achizitionez vouchere de vreo 2-3 ani de zile si am avut tot felul de experiente frumoase, dar si tare urate.
Asta-i alta poveste , dar promit ca o sa relatez cateva dintre experientele cu voucherele pe viitor.
A ramas sa fiu contactata imediat ce sunt gata rezultatele si sa fiu programata la d-na doctor pentru interpretarea analizelor.
Per total, sunt multumita si astept si rezultatele :)
Am vazut ca in continuare sunt vouchere pentru diverse servicii in cadrul Clinicii Hilmi si eu zic ca merita sa incercati .
Cei de la CoolBuy au garantia returnarii banilor in maxim 30 de zile daca nu esti multumit/a de serviciile achizitionate, lucru de apreciat, avand in vedere faptul ca in trecut in urma unor experiente urate, site-urile care vindeau voucherele nu se sinchiseau nici macar sa raspunda la email-uri, ce sa mai vorbim de returnarea banilor.
Nu am fost platita pentru a scrie lucruri pozitive despre Hilmi sau CoolBuy, este strict parerea personala .


12 mar. 2013

Muffins Dukan


Trebuie sa recunosc ca initial am gandit ca fac biscuiti, nu muffins....dar cautand ceva , am dat peste forme si am zis ca merge :))) Vizual, o sa arate mult mai bine decat ¨gramajoarele¨, aka biscuiti :)))




Ingrediente:
3 oua
3 linguri apa
indulcitor
esenta vanilie
3 linguri tarate ovaz
1 lingura tarate grau
1 lingura amidon
1 praf de copt
2 linguri lapte praf
scortisoara, cacao


Se bat albusurile spuma cu apa. Se adauga indulcitorul, esenta de vanilie, se bat impreuna si apoi se adauga si galbenusurile.
Se adauga taratele, laptele praf, praful de copt, amidonul, scortisoara, cacao.
Se amesteca toate foarte bine si se lasa pentru 20 min pentru a se inmuia taratele.
Compozitia se pune in forme si se lasa la cuptor pentru 30-40 min...
Sa aveti pofta!!!

P.S: Vreti si glazura? Foarte bine, amestecati 2 linguri lapte praf+1 lingura lapte degresat 0%, indulcitor si esenta de vanilie.

1 mar. 2013

Placinta cu dovleac DUKAN



Miercuri seara cand am facut chipsurile din surimi, am incropit si o placinta cu dovleac.
Aveam de ales intre doua retete, dar in cele din urma, am urmat reteta clasica.

Ingrediente:

Pentru aluat:
-6 linguri tarate ( macinate) ;
-3 oua ;
-1 iaurt-cca.200g ;
-drojdie cat o nuca ;
-sare, indulcitor dupa gust ;

Pentru umplutura:
-500-600g dovleac ras ;
-esenta de vanilie ;
-scortisoara ;

Se separa oualele.
Galbenusul se amesteca bine cu taratele, indulcitorul, iaurtul si drojdia inmuiata in prealabil in apa calduta.
Se lasa 10 min la cald ( am ¨imbracat¨ bolul in doua prosoape mai groase).
Separat, se bat albusurile bine, si se amesteca cu aluatul anterior.
Jumatate din compozitia obtinuta se pune pe hartia de copt, in tava, unde va sta la cuptor pentru 15 minute.
Intre timp se caleste dovleacul, cu indulcitor, scortisoara si putina apa.
Dupa ce se rumeneste, se lasa la rece .
Scoatem aluatul din coptor, adaugam dovleacul ras deasupra si in final punem ultimul strat de aluat( cealalta jumatate ramasa).
Mai lasam la cuptor inca 20-30 min, depinde foarte mult de aragazul folosit.
Placinta se consuma in decursul a 3 zile, intrucat contine 6 linguri de tarate, si dupa cum am scris data trecuta, se consuma doar 2 linguri de tarate pe zi in croaziera.

Sa aveti pofta!!!!


28 feb. 2013

Dieta Dukan-ATACUL (I)


Pentru ca am observat ca sunt multe persoane interesate de aceasta dieta, m-am gandit sa scriu despre prima faza si anume, perioada de ATAC

Din start, va spun ca trebuie sa va ganditi foarte bine inainte de a purcede la drum, intrucat dieta nu o sa dureze x perioada, slabiti...apoi dati iama in shaorma cu de toate si savarine, si apoi ne plangem ca ne-am ingrasat la loc.
Dieta trebuie sa o percepem ca pe un stil de viata, si nu o simpla dieta.
Ganditi-va ce va motiveaza, si gasiti in voi, nu in cei din jur, asa cum aveam eu pretentia, optimismul si rabdarea necesare!
Cheia e in mana voastra, a noastra, a tuturor...De cate ori nu am evitat sa merg la un eveniment in familie, cu prietenii..doar pentru simplul motiv ca ma vedeam mare si dizgratioasa?
De cate ori nu am auzit in magazine: ¨Nu avem haine asa mari¨!
Mergem la mare, ne bucuram de apa, atmosfera ? Nu, of course, suntem preocupate de a purta pantaloni cat mai lungi si tragem de tricou sa nu iasa EA-Dusmanca de moarte, alias GRASIMEA :)
Facem poze ??Nu, se vede gusa....Mda..
Ajungi in situatia in care nu mai poti sa rezisti, esti prizoniera propriului corp..Iti doresti multe, dar nu faci nimic....Ohh da, de cate ori nu am auzit??!!! De maine ma apuc, de maine...maine, la infinit...
Spuneti STOP si incepeti ACUM, nu maine!!!
Si cel mai important, acceptati punctul din care porniti!!!..Multe dintre noi, niciodata nu recunoastem cate kg avem...
Eu am pornit de la 105 kg..Nu, nu-s mandra, dar admit ca am gresit si incerc sa repar..Vreau sa ma bucur de viata, asa cum trebuie...Sa las complexele in spate, si daaaa, sa port si eu costum de baie pentru prima data in viata...

Daca v-ati hotarat, haideti sa vedem de unde incepem:

DIETA DUKAN se bazeaza pe PROTEINE
Alimentele cele mai bogate in proteine sunt carnurile, fiind urmate de peste, oua .


1. Punem mana si facem testul Dukan, pe care il gasiti AICI .
Testul in urma raspunsurilor, o sa va indice perioadele tuturor etapelor ale dietei.
Pentru ATAC, o sa apara x zile de tinut, parerea mea este sa respectati intocmai acele zile, nu mai mult..
Mie mi-a indicat 6 zile, dar eu m-am incapatanat si am tinut 9 zile si vreau sa va spun ca in ultimele 3 zile nu am dat absolut niciun gram jos , desi nu am gresit cu nimic.
Se recomanda :

Pentru cei care doresc sa piarda mai mult de 20 kilograme se recomanda intre 7 si 10 zile dar nu mai mult de 10 zile.

Pentru cei care doresc sa piarda intre 10 si 20 de kilograme se recomanda o perioada de atac de 5 zile.

Pentru cei care doresc sa piarda mai putin de 10 kilograme se recomanda o perioada de atac de 3 zile.

Pentru cei care doresc sa piarda mai putin de 5 kilograme se recomanda o perioada de atac de 1-2 zile.

Repet, strict parerea mea, respectati ce va indica testul.

Dupa ce am aflat cat va tine perioada de atac, sa vedem care sunt alimentele PERMISE:

-Carnuri cu grasimi putine: Carnea de vita ( a se evita antricotul si coastele, intrucat sunt portiuni mai grase)
                                         Vitelul ( doar colet si ficat, dar aveti mare grija cu colesterolul)
                                       
Aceste carnuri le puteti prepara cum doriti, in gratar, la cuptor, fierte, FARA a utiliza ulei, unt, margarina,untura, smantana, etc.

-Organele de animale- doar ficatul si limba sunt permise( vita, vitel, pasare).
Aveti grija ca aceste organe au un continut ridicat de colesterol, deci daca va stiti cu probleme, de genu´, mai bine le evitati.

-Pestele -Putem consuma orice tip de peste, fie el proaspat, afumat, in conserva( sa fie in suc propriu, sau cel mult cu pasta de rosii, dar din cate am citit etichetele produselor, cam toate conservele care au si sos de rosii, contin zahar!!!)

-Fructele de mare- In aceasta categorie sunt permise doar crustaceele : crevetii, crabul, homarul, langustele, langustinele, stridiile, midiile, molustele si cochiliie Saint-Jacques.

-Pasarile- Sunt permise toate pasarile, exceptiile fiind gasca si rata! Indiferent ce ati ales, totul se consuma fara piele, pielea contine foarte multa grasime!!

-Mezelurile- Eu am evitat sa mananc mezeluri, pentru ca din orice ar fi, nu sunt bune, eu asa consider...Se recomanda mezelurile din pui, curcan, vita afumate, sunca degresata...

-Oua- Le puteti consuma sub orice forma, dar fara a folosii ulei, unt, smantana, etc...Totusi, si ele, avand un continut mare de colesterol, pot fi folosite 3-4 bucati cu galbenus pe saptamana. In schimb, albusul nu are restrictii.. La noi nu am vazut in magazine doar galbenus, cum se gaseste in magazinele din afara..

-Lactate degresate-( iaurt si branza cu 0% grasime)
Puteti consuma iaurt si branza avand cantitatea de grasime cuprinsa intre 0-2 %. Dar ideal e sa fie cat mai aproape de 0, si pe piata se gasesc multe produse de acest gen.
Atentie, au aparut iaurturile cu fructe cu 0,1 grasime de la Danone (altele nu sunt)! Acestea nu sunt permise in aceasta etapa intrucat contin fructoza, derivat al zaharului.

-Apa- Este foarte importanta in aceasta dieta, eu recomand a se consuma minim 2 l de apa ( in carte scrie 1,5 l).
Cafeaua, ceaiul ( cu indulcitor- Mare grija la indulcitor, cautati-le pe cele ale caror terminatie nu este in - OZA), precum si Coca-Cola ZERO sunt permise.

-Taratele de ovaz- ZILNIC se consuma 1 lingura si jumatate de tarate de ovaz ( TARATE, nu faina, nu FULGI)-se gasesc in toate plafarele.
Taratele absorb apa si grasimile consumate si totodata senzatia de satietate apare imediat.
Le puteti consuma simple sau cu iaurt. Nu sunt rele la gust!


Cateva precizari:

-Otetul, condimentele sunt recomandate. Puteti citi pe etichetele produselor si unde vedeti zahar, nu-l cumparati, simplu!

-Ceapa si muraturile sunt recomandate in cantitati mici.
-Ketchupul si Mustarul sunt permise, dar doar acelea fara zahar, care contin indulcitor ( Eu folosesc marca LA MINUT)
-Se poate consuma Guma de mestecat, dar cele fara zahar ( Orbit are multe sortimente)
-De curand, doctorul Dukan a adaugat si Fructele de Goji, nu sunt obligatorii, dar sunt bune pentru sanatate ( seamana la gust cu stafidele, doar ca au un gust usor amarui).Se poate consuma o lingura pe goji pe zi.


ABSOLUT INTERZIS!!!
-Zahar, toate tipurile de ulei, carnea de porc


Si ajungem si la Activitatea fizica, care e foarte importanta. Obligatoriu 20 de min de mers pe jos, dar mers alert, nu la plimbare...sau eventual daca aveti bicicleta va puteti plimba prin parc...Hmmm, sau ca mine, am bicicleta mecanica..inainte o foloseam pe post de cuier, acum e prietena mea, stam la ¨discutii¨seara de seara..:)



Sfaturile mele:
-Nu faceti foamea, ca nu rezolvati NIMIC;
-Mancati cand va e foame, dar doar alimentele permise;
-Nu trisati, in ideea ca ¨gust putin¨, nu ma mintiti pe mine, ci pe voi...Stiti bine, ca daca exista ¨gust acum¨, exista ¨gust si maine¨..
-Cititi toate etichetele produselor, intrebati unde nu sunteti lamurite.
-Beti apa, multa apa daca vreti sa eliminati reziduurile :)
-Neaparat, masati pielea zilnic, nu conteaza cu ce crema, masati, asta e ideea!



Mai jos , aveti un meniu de ATAC pentru o zi, exact cum am mancat eu :
Dimineata : Iaurt, ou, branza
Pranz: Supa de pui
Seara: Pulpa de pui la cuptor ( am impresia ca iese mult mai delicioasa la cuptor, decat la gratar)
Si daca aveam nevoie de dulce, puneam putin indulcitor intr-un iaurt si o dadeam pe spate, pe ¨dulce, asta¨:))


Nu e greu deloc, trebuie doar sa fiti sincere cu voi si sa va doriti sa slabiti!
Internetul e plin de retete pentru toate etapele lui Dukan, dati doar un search, mai urmariti blogurile, grupurile de pe Facebook.
Daca o sa mai am completari asupra ATACULUI, voi reveni, momentan cam atat.
Aveti intrebari? Va stau la dispozitie cu cea mai mare placere !
Ce ziceti, maine va arat placinta cu dovleac facuta aseara? :))
Ganditi pozitiv, capul sus si tot inainte! Sa fim frumoase !Ce alegeti, totul, sau nimic?


Cu drag,


27 feb. 2013

Chipsuri Dukan



Domne´, eu il ador pe Dukan, dar mult...nu gluma :)))
De ce? Pentru ca mananc si slabesc...Sunt mai mult decat incantata de acest lucru. Pentru prima data in viata, tin un regim cu strictete, intrucat ma incurajeaza rezultatul.
Inainte, mancam chipsuri foarte des, asezonate, of course, cu Coca-Cola...Si apoi ma miram de ce ma ingrasam :D
Ei bine, am gasit si varianta Dukan...

Avem nevoie de :

-8 surimi ( doar 8 bucati se recomanda in cartea lui Dukan)




Eu i-am cumparat din Real, pretul fiind de 13.99/ kg.

I-am taiat pe lung, apoi i-am ¨dezvelit¨, ca alt cuvant nu-mi vine in cap...are mai multe straturi, la asta m-am referit :)




I-am condimentat cu piper negru, sare si boia de ardei iute, si i-am ¨intins¨ in tava, pe hartia de copt.
Dupa 10 min de stat la cuptor, i-am scos si i-am intors pe cealalta parte.




I-am lasat sa mai stea alte 10 min la cuptor.

In final, am servit niste chipsuri din surmi absolut delicioase si satioase.
Ideal era sa le fi servit alaturi de un pahar cu Coca-cola zero ( Coca-cola zero e permisa in dieta Dukan), dar am zis sa o las mai slabut cu bulele :) Ma multumesc cu bolul, atat! :)))

Va urez pofta buna!





P.S : Ma indrept cu ¨tupeu¨catre -15 kg :)


25 feb. 2013

Comanda MUA

Hey!

Era imposibil sa nu profit si eu de oferta celor de la MUA cu 50% reducere, nu? Si cu ajutorul unei persoane dragi mie , am reusit sa-mi iau aceste produse .Multumesc, darling! :)























Cam astea sunt produsele, pe scurt¨cica¨:))Totul a costat in jur de 50 ron.
Recunosc, marea dezamagire a fost lip stainul, si cu siguranta va sfatuiesc sa nu vi-l luati! Usuca, usuca si iar usuca!....

Daca sunteti interesate sa fac vreun review, sa-mi spuneti...

Va imbratisez.