30 iul. 2013

Ganduri catre mine..



Uneori ma intreb ce e de facut ...aici, dincolo..oriunde....si timpul trece...sau trecem noi prin timp ?
Si pauza...tacerea domneste in miezul noptii...ganduri, griji, probleme...Multa confuzie...stare de nestare si deja ajung la poeziile lui Bacovia..
Oare daca iti  cer, imi oferi? Sau m-am obisnuit sa nu cer, si automat nu am ce sa primesc ? Poate nu sunt pregatita de acel ¨ceva ¨.. Incep sa ma obisnuiesc - ¨totul se intampla cu un scop...desigur, la momentul potrivit¨.. Totul pare atat de complicat, dar care-i adevarul ? nu cumva, lucrurile nu vin complicate, ci noi le facem complicate??

Daca ai stii ....gandurile mele, ti-ar pasa? ..Nu, clar nu.. Tu nu existi!! sunt eu si gandurile..mele.....Da, gandurile mele, ce surpriza..gandurile ..imi apartin...!! Si liniste....









8 iul. 2013

Ce cumpar si de unde-pentru dieta DUKAN!



Hey :)


Azi vreau sa va arat ce produse consum eu in aceasta dieta, de unde le cumpar si cam cat costa...Referitor la discutia avuta cu cineva in urma cu ceva timp, despre costurile care implica aceasta dieta nu am decat sa spun ca daca vrei, poti! Nu exista ¨NU POT¨!, nu exista asa ceva!...sau daca preferati sa-l tineti pe NU in brate, va priveste, dar atunci nu va mai vaitati ca nu va mai suportati cu acele kg in plus. Sau si mai ¨bine¨, consumati in continuare fast-food si lamentati-va!!
Tot am zis, deciziile ne apartin, noi avem capacitatea de a face distinctia intre rau si bine!

Sa purcedem la drum prin hypermarketuri :)))

 -Cafea Peru cu aroma de irish cream- am cumparat-o din Auchan, pretul fiind 2,20 ron. Are un gust bun, eu beau destul de rar, dar cand simt nevoia de cofeina, stiu la ce sa apelez :) Gasiti si cu aroma de ciocolata, capuccino, vanilie...

 -Branza degresata cu 0,1 grasime- hypermarket Cora- pret 12.90 ron. Asta e varianta cea mai ieftina si cea mai rentabila..Pana sa o descopar pe aceasta, cumparam din Kaufland, tot vrac, dar cu cca.18.00 ron, iar diferenta la gust nu exista, ambele sunt la fel.

 -Galetusele cu iaurt Aro- se stie, la 2 saptamani ma duc in Metro si ma aprovizionez cu 9 galetuse cu iaurt 0,1 %- pret 3.38 ron :) In ultimele luni, am testat iaurt cu 0,1 % cam de la toate firmele posibile si imposibile dar, clar!!!!acesta le detroneaza pe toate, si calitate, si pret....ce sa mai vrem!? :>


 -Ei bine, laptele praf este un subiect ¨controversat¨, intrucat in  Ro e foarte greu de gasit, de fapt avem doar 2 variante: de pe site-ul Cafemagia , fie de la o anumita persoana care activeaza pe grupurile Dukan ( daca va intereseaza, va pot da datele de contact ale ei )...eu intentionez sa cumpar cat de curand 1 kg, sau 2 ...ca am ramas fara..Laptele de mai sus, l-am cumparat din Spania, unde se gaseste pe toate drumurile, cum s-ar spune...si costa 5 euro...Si da, se consuma si greu. Mie cutia mi-a ajuns cca.5 luni.
 -Cacao pura- la fel si acest produs, este cumparat din Spania, nu are grasimi si costa ca.4 euro (magazinele Mercadona). In Romania nu gasim acest gen de cacao, ci doar ¨cu continut redus de grasime¨-intre 10-12% grasime, cititi etichetele produselor ca se si specifica cantitatea de grasime, si costa intre 1,5 -5,00 ron, in  functie de cantitate si marca.

 -Taratele de ovaz, marca Pirifan, le-am decoperit recent in Auchan si punguta de 200 g costa -2,00 ron, deci kg.-10 ron..... O afacere foarte buna, eu cumparam de la Plafar cu 14 ron /kg, dar pe comanda, ca alfel nu gaseam...
 -Glutenul de grau se gaseste atat in hypermarketuri, cat si in Plafare, punga de 250 g costand cca. 6 ron.
 -Taratele de grau le-am achizitionat din Cora cu 2, 5 ron, dar se gasesc peste tot..
 -Esenta de vanilie 500 ml- 5.79 in Auchan. Cantitate mare la pret foarte mic, si cu asta am spus tot!


- Ehehehe, si am ajuns la esentele mele preferate, dar total inaccesibile...se gasesc doar in magazinele Merkur din Miercurea Ciuc, deci doar daca va agitati,si bineinteles si cu putin noroc, intrati in posesia lor :) Multumesc Roxanica si  Alexandra! O esenta costa 1.5 ron si este necesara o cantitate foarte mica pentru aromarea dulciurilor.

 - Indulcitorul Clio, costa cca.7 ron si se gaseste peste tot: magazine de cartier, hypermarketuri, plafare.
Nu recomand stevia pentru prajturi, de fiecare data cand am folosit-o , a amarat compozitia respectiva.
Si un mare N/U spun si indulcitorului praf, marca 365 Mega Image, amaraste si amaraste...!!!

 -Ketchup picat cu indulcitor- magazinele Auchan 1.99 ron. Gasiti si varianta dulce, dar mie imi place sa fie picant, ba chiar ii mai adaug eu niste chilli/boia de ardei iute! Ori e iute, ori nu mai e! :)))
Mai e si varianta scumpa- Tomis Light- cca.7 ron.

 -Budinca fara zahar- 0.80 ron -Carrefour- ciocolata, frisca, vanilie... Nu uitati, un plic se consuma 2 zile datorita amidonului!
 -Inducitor pastile Sucrazit si Clio-Carrefour-cca 5 ron, desi eu le-am prins in promotie si am dat cca.6 ron pe amandoua :))
 -Normal ca avem nevoie de folie de copt, de aluminiu, si pungi de copt!!Carrefour-cca.4 ron/produsul.
Folia de aluminiu- Kaufland-2 ron.
 - Lapte proaspat degresat 0,1 %, marca Pouce, marca proprie Auchan-2, 48 ron.
E delicios si ieftin! Varianta mai scumpa e Zuzu- 4.00 ron.

-Mustar cu inducitori- Ambele sunt cumparate din  Metro, cca 1.99 ron/ bucata.


Carne de pui, curcan , legume si toate cele, le gasiti peste tot...Nu am ce sa postez referitor la ele...

Daca si voua va plac alte produse, din categoria ¨ieftin si bun¨, astept sa-mi scrieti! Si sa inmultesc lista de shopping!:)))


Spor la slabit!



18 iun. 2013

Dieta Dukan- CROAZIERA(II)

Era cazul sa scriu si despre partea a doua a dietei Dukan.
Despre prima etapa, si anume -Atacul, puteti citi aici .

Ca o scurta recapitulare, dieta Dukan are 4 etape, as zice eu, desfasurate de-a lungul vietii :)
1. Atacul;
2. Croaziera;
3. Consolidare;
4. Stabilizare;

In aceasta faza - Croaziera- se alterneaza doua regimuri: unul bazat pe proteine pure ( ca si in perioada de Atac), celalalt prin proteine + legume.
Ok, acum va intrebati cand mancam proteine pure, cand mancam proteine + legume, nu?
Normal ca nu o sa le imbinam dupa ureche, ci o sa tinem cont de sfaturile doctorului Dukan:

* Pentru persoanele care vor sa slabeasca mai mult de 10 kg, se recomanda alternarea  1/1 zi ( 1 zi se mananca proteine pure, urmatoarea proteine +legume, si tot asa...)

* Pentru persoanele care vor sa slabeasca mai putin de 10 kg, se recomanda alternarea  5/5 zile ( 5 zile mancati doar proteine pure, urmatoarele 5 zile proteine pure+legume)

* Pentru persoanele care vor sa slabeasca mai putin de 5 kg, se recomanda alternarea 2/7 zile ( 2 zile se mananca doar proteine pure, urmatoarele 7 proteine+legume)

* Pentru persoanele care vor sa slabeasca mai putin de 2 kg, se recomanda alternarea 2/0 ( 2 zile se mananca doar proteine pure-lunea si joia, iar in rest se mananca normal, fara a se face excese).

De-a lungul lunilor, eu am tinut 1/1, 5/5 si 3/3 si consider ca cel mai ok e 1/1, cel putin pentru mine da randament.
Le puteti incerca pe toate si astfel, organismul va va comunica care e alternarea perfecta pentru voi.

Ce legume avem voie sa consumam in Croaziera:

Rosii, castraveti, ridichii, spanac, sparanghel, praz, varza, fasole verde, ciuperci, telina, morcovi( nu la toate mesele), toate tipurile de salata, vinete, dovlecei, ardei, arpagic, broccoli,  ceapa, usturoi, conopida, dovleac, rubarba, fenel, pastarnac,

Sunt INTERZISE : cartofii, orezul, mazarea, fasolea, nautul, lintea, porumbul !

Legumele se pot consuma atat crude, cat si fierte, coapte, trase la tigaie, dar NU in ulei ! Pentru prepararea salatelor, se poate folosi uleiul de parafina! Nu il puteti utiliza pentru a praji cu el, devine TOXIC!


Precum spuneam si in postarea despre fructele goji , acestea sunt permise in limita a :
-1 lingura de goji in zilele de PP ( proteine pure);
-2 linguri de goji in zilele de PL (proteine+legume);

De asemenea, in etapa de croaziera avem si alimente tolerate, dupa cum urmeaza:
-2 iaurturi cu fructe/zi , dar in Romania gasim doar de la Activia care au fructoza...deci ne abtinem :) (pentru fetele din strainatate e ok, pe toate drumurile se cam gasesc iaurturile cu 0% grasimi si 0 zahar);
-1 iaurt integral de soia/zi;
-30 g smantana 3 %;
-1 lingurita cacao ( degresata <20% grasime)
-50g carnati picanti de capra;
-100g carnati de pasari de curte;
-15cl lapte de soia 1 pahar;
-30g branza cu 7% gasime;
-3 picaturi ulei (3g);
-1 lingura sos de soia;
-30g Extra light Philidelphia;
-30g branza topita light;
-1 lingura amidon porumb;
-guma de mestecat fara zahar-8 buc/zi;
-gelatina 0% grasimi si 0 zahar- 3 lingurite/zi;
-seminte de chia / in -1 lingura/zi;
-lapte praf degresat -3 linguri/zi;
-250 ml lapte degresat 0,1 %/zi;


SE POT UTILIZA DOAR 2 ALIMENTE TOLERATE ZILNIC!

In afara de amidon si cacao, eu nu am introdus alt tolerat, intrucat nu am simtit nevoia.

Pe langa mancare, trebuie sa mai si bem, zic! :))) Apa, ceai, cola zero! Daa?


Etapa de croaziera dureaza pana ajungem la targetul din testul Dukan. De exemplu, eu mai am de dat jos inca 14 kg si pana in momentul acela, voi sta in croaziera...
In aceasta etapa, si nu numai...e importanta rabdarea...De ce spun asta? Pai in atac se slabeste destul de mult, iar o data cu introducerea legumelor in croaziera( care retin apa in organism), cantarul o sa se miste mai lent. Dar nu-i bai, ia ganditi-va, cat ati stat la greutatea x? gen 100 kg, 2-3 ani??  Treptat, kilogramele se duc, asta e important! Nu abandonati, ca daca dati iar iama in fast food si dulciuri, ajungeti de unde ati pornit, ba chiar mai rau.
Sa nu uitam de sport, este OBLIGATORIU sa mergeti pe jos ZILNIC 30 min! Iar daca observati la un moment dat ca stagnati, dublati  ¨doza¨de mers pe jos la 60 min! Mers alert, desigur, nu cum faceam eu la inceput, o plimbam pe Niky prin cartier si aia era miscarea! :)))


Sa nu uitam de cele 2 linguri de tarate zilnice ( TARATE, nu fulgi, nu altceva)!
Se gasesc in toate plafarele si costa cam 14 ron /kg.
Hmm, ca tot a venit vorba de preturi....ma gandesc sa fac o postare in care sa scriu de unde ma aprovizionez si cam cat costa produsele respective... Recent , cineva mi-a spus ca acest regim presupune posibilitati financiare mari, ori eu chiar nu-s de acord cu ea!!! Da, intr-adevar, ai de alergat in mai multe magazine, dar na, baba sufera la frumusete!Si totusi, avem nevoie de miscare, deci mergem la shopping! :))


Fug, trebuie sa prepar prajiturica cu rubarba si checul cu morcovi...hmmm, ce ziceti? suna bine??! :))
Daca aveti intrebari, sugestii, stiti unde ma gasiti!

P.S : Testul Dukan il puteti face aici .


Pe curand,






3 iun. 2013

Ceaiuri pentru o stare de bine.. ( I )

Hey :)

De cand m-am apucat de dieta Dukan, am inlocuit sucurile cu ceaiurile  si bineeeeee am facut ( din cand in cand mai beau cola zero, care este permisa).....Mereu sunt in cautare de ¨senzatii¨tari, de gusturi deosebite si combinatii ciudate :))
Nu beau mereu aceleasi tip de ceai, ba din contra....¨tot ce-i nou, e bun¨ :))
Astazi o sa va prezint 2 ceaiuri marca Hofigal, pe care le-am cumparat de pe site-ul  DacicCool .



Despre echinacea, se spune ca este remediul cel mai bun impotriva racelii, datorita faptului ca stimuleaza organismul sa produca mai multe celule albe si o cantitate mare de interferoni. Totodata , am aflat ca-i foarte bun pentru persoanele alergice cu eruptii cutanate, ca mine...Eu am o alergie la praf de ceva timp, dar care se declanseaza pe sistem nervos...Cam ciudat, I know...dar asta e situatia...Deci da, e foarte bun pentru imunitate...si ceaiul are o aroma foarte placuta.
Pst, pst, un mic secret : Daca va doare in gat, cateva picaturi de tinctura cu echinacea sunt suficiente pentru a calma zona!
Recent, mi-a spus cineva ca se gasesc sapunuri si geluri de dus pe baza de echinacea indicate pentru zona intima, deoarece planta, avand proprietati antibacteriene, creste rezistenta la infectii .

Si am ajuns si la frunzele de coacaz negru - Se pare ca arbustul de coacaz negru este considerat un arbust miraculos, deoarece are efect anti imbatranire si este cunoscut pentru randamentul sau in ameliorarea reumatismului .
Actiune: -recomandat in starile de astenie, de oboseala;
             -contribuie la revitalizarea organismului dupa eforturi fizice si intelectuale;
             -antialergic;
             -creste acuitatea vizuala;
             -faciliteaza digestia;
             -stimuleaza functionarea ficatului, splinei, rinichilor, pancreasului;
             -ajuta organismul sa se elibereze de toxine;
             -scade colesterolul;


Mi-au placut si cu siguranta o sa le cumpar iar, mai ales pe cel din frunze de coacaz negru .
Pretul e foarte bun : 4.61 ron cutia cu 25 pliculete.

Voi ce ceaiuri folositi, care e preferatul si de ce?

16 mai 2013

Goliciunile lunii...sau lunilor!....



Hey!

E prima postare de genu acesta si s-au cam strans ceva produse pentru a fi laudate sau nu :)



De la stanga spre dreapta avem:

Demachiant bifazic marca Auchan - un demachiant foarte bun,cantitate mare-150 ml, pret mic-6-7 ron si isi face treaba din plin;

Gel de dus Balea cu smochine si ciocolata - absolut delicios, miroase fenomenal a biscuiti cu crema :)) face spuma,hidrateaza si costa foarte putin-6 ron (magazinele Dm)..Cand o sa mai termin din gelurile de dus, cu siguranta o sa-l recumpar!

Deodorant spray B.U RockMantic - Persista si iar persista, nu am absolut nimic de obiectat, si-a facut treaba cu brio -pret 10-12 ron, dar zilele acestea l-am vazut la reducere, set de 2 buc- 11.99 ron;

Gel de dus Intimately by Beckham - L-am cumparat din Auchan anul trecut impreuna cu o apa de toaleta din aceasi gama...daca la inceput il detestam si il evitam, in ultimele saptamani, a devenit preferatul meu..Miroase a ceva dulce, dar totodata sexy :))) Ciudata alaturare, nu? Setul a costat 25 ron;

Roll-on antiperspirant Mitchum- Un produs de nota 10+. L-am recumparat de n ori si cu siguranta o voi mai face. Pret 13-14 ron, si uneori se gaseste la promo 1+1=12 ron;

Dizolvant pentru unghii cu glicerina Carrefour- dizolvant bun si ieftin! 200 ml-3 ron;

Tratament cu ulei de argan pentru par Avon- un produs excelent, si-a facut treaba cu brio si cu siguranta o sa-i dedic o postare. 30 ml- 12.99 ron;

Spray pentru uscarea rapida a ojei Kallos- mic, mic, dar spornic..poate putin cam uleios, dar e destul de bun si destul de ieftin, pe deasupra -5 ron;

Crema de fata pentru ten uscat/sensibil Bioten- Am folosit-o cu succes in perioada iernii, a hidratat si hranit tenul. Se absoarbe foarte usor, dar nu as folosi-o vara, de exemplu, intrucat am tenul gras, 50 ml- 12 ron;


Din poza lipsesc 3 sticlute de parfum, dar o scriu separat si despre ele, intrucat am multe de spus :))

Ce parere aveti de ¨goliciunile mele¨? Ati folosit vreunul dintre produse?

7 mai 2013

Inainte si dupa Dukan- 25 kg!

Buna,

Am promis ca imi voi face curaj si voi posta poze, inainte si dupa dieta Dukan, care de fapt a devenit stilul meu de viata.
Sunt mandra de tot ce am realizat, m-as imbratisa si m-as pupaci singura :))) Nu radeti, dar pentru mine, inseamna enorm reusita mea :)

Prea multe nu am ce sa spun, decat sa-i multumesc Lui Dumnezeu pentru ambitia si perseverenta cu care m-a inzestrat..si tuturor celor din jur, care mi-au fost alaturi atunci cand mi-a fost foarte greu...



Prima poza e facuta pe 31 dec, de Revelion, la 105 kg, iar cea de-a doua e facuta ieri, in parc..La 80 de kg.
Stiu ca mai am pana ajung la greutatea ideala, dar nu ma las, sunt pe drumul cel bun..
Oricine poate, ramane doar sa va doriti sa faceti ceva pentru voi, nu pentru altii, sa va redescoperiti, sa lasati complexele in urma si sa traiti viata, cu bune si rele.
Adio, trecut! Bun venit, prezent si viitor!




Va multumesc!

4 mai 2013

Meniu de Paste in stil Dukan



Iata-ne ca am ajuns si la sarbatoarea Pastelui, repede au mai trecut aceste luni...parca mai ieri era Craciunul si eu mancam in nestire numai porcarii... :))
Cea mai mare descoperire a mea fost dieta Dukan, stiti bine cat de mult o laud, e singura cu ajutorul careia am reusit sa slabesc, si nu putin...ci 25 de kilograme in 3 luni si 3 saptamani. Deja e un stil de viata, pe care incerc sa-l fac cunoscut tuturor cunoscutilor care se lupta  cu kilogramele in plus.

Am reusit si eu sa ma ¨pun la punct¨din punct de vedere gastronomic...Adica, daca ieri aveam impresia ca azi nu voi gasi timp pentru a-mi pregati un meniu de Paste, uite ca dupa ce am ajuns de la munca, m-am ¨inchis¨in bucatarie pentru cateva ore.
Foarte bine, Cristiana, te-ai mobilizat perfect, as zice! :))
Si avem asa: ciorbica de pui , pulpe pui la cuptor cu legume ( astea oricum fac parte cam din meniul obisnuit), desert rapid cu iaurt- despre care am scris aici ( de data aceasta am folosit budinca de cocos) , pasca si bineinteles drob.
Nu este un meniu sofisticat, dar e pe placul meu...si trebuie sa ma laud cu reusitele :)
Inainte de a tine regim, stiam sa fac doar cartofi prajiti si ochiuri, rareori ajungeam in bucatarie...in schimb, acum, zilnic sunt in bucatarie..
Va avertizez, pozele nu sunt tocmai reusite, dar sunt ¨delicioase¨!

                                            Desert rapid cu iaurt


                                          Pasca


                                                    Drob


Cam astea-s ¨specialitatile¨ :) Ati observat si pasca, da? E in forma de inima, macar forma de inima sa am....:)))

Pasca e foarte simplu de facut: 500 g branza, 150 g iaurt degresat 0,1 %, 4 oua, 2 linguri goji, indulcitor dupa gust, esenta de vanilie, esenta de rom.
Gojile se pun la inmuiat in putina esenta de rom. Se bat bine oualele, la care se adauga branza, iaurtul si se amenesteca bine de tot. Se pune indulcitorul, esenta de vanilie si la sfarsit fructele goji. Amestecam si punem in tava, pe hartia de copt  si de la cuptor pentru vreo 40-45 min...dar aveti grija cu cuptorul, difera de la arangaz la aragaz puterea de coacere...Dupa cum se vede, la mine s-a cam ars in partile laterale..

Iar drobul: 500g ficat de pui, 2 oua, 1 lingura tarate ovaz( puteti pune si grau, psyllium), 2 bucati usturoi verde, 2 bucati ceapa verde, sare, piper, 50 g branza 0,1 %, patrunjel, un ou fiert.
Ficatul se curata putin de acele ¨ate de grasime¨, se spala si se pune la fiert pentru 15 minute. Cand este gata, se lasa la racit putin si apoi trebuie tocat marunt. Se adauga taratele, oualele crude, verdeata(maruntita si ea) condimentele, branza si se amesteca bine. Aveti grija sa bagati in compozitie si oul fiert in prealabil.Se pune compozitia intr-o tava, pe hartia de copt si se da la cuptor pentru 35-40 min.

Suna bine meniul meu ? :))

Va pup, va urez Paste fericit alaturi de toti cei dragi !

16 apr. 2013

Desert rapid cu iaurt Dukan



E a treia oara cand fac aceasta prajitura si ma declar multumita de gust, de aspect mai putin :)

Avem nevoie de :
-cca.1 kg iaurt;
-2 plicuri budinca;
-indulcitor (cat considerati);
-coaja rasa lamaie;
-un praf de sare;
-2 oua;

Intr-un bol se amesteca iaurtul, budinca, indulcitorul, coaja rasa de lamaie si galbenusurile. Albusurile se bat spuma separat cu praful de sare si se incorporeaza amestecului anterior.
Se pune in tava, pe hartia de copt pentru aproximativ o ora( sau intr-o forma de genul celeia care am folosit acum, care nu necesita hartie de copt). Aveti mare grija,  timpul difera de la aragaz la aragaz. Verificati din cand in cand consistenta...ideea e ca trebuie sa nu fie moale..
Dupa ce ati scos-o din cuptor, lasati sa se raceasca si bagati la frigider pentru 2 ore. Mie  nu-mi place calda, in schimb, o ador rece...Cred ca va face senzatii la vara, pe caldurile alea mari... :)
Desertul acesta (cantitatea specificata mai sus) se imparte in 4 zile, datorita amidonului din budinca.
Daca vreti sa mancati doar intr-o zi, adaptati ingredientele..



Cam asa arata, eu nu am feliat-o inca...maine ii vine randul :))

Ce parere aveti, ati incercat-o?

Pe curand,

14 apr. 2013

Cateva impresii despre Samponul si Lotiunea Tratament Gerocossen Capilar+



In ultimii ani am acordat o atentie sporita ingrijirii podoabei capilare. Daca inainte foloseam doar sampon si atat....parul meu a inceput sa fie din ce in ce mai pretentios si sa bifez pe lista si: balsam, masca, ulei, spray termoprotector, spray stralucire..si mai putem gasi cateva produse :)
Intotdeauna m-am luptat cu sebumul, dar reusesc din ce in ce mai mult sa-l tin sub control...sau poate ca am inceput sa ne acceptam reciproc....:))
Si cum primavara si-a intrat in rol, si parul meu cerea o schimbare adecvata schimbarii anotimpului.
Am observat ca iarna imi place sa-l vopsesc rosu, iar cand se incalzeste il am in tonuri calde de ciocolatiu combinat cu roscat, bineinteles, ca de rosu nu se scapa usor.
In prezent, nu intentionez sa-mi schimb culoarea, ci sa-mi revitalizez podoaba...asa, ca dupa o lunga iarna ...

De curand , am primit invitatia din partea celor de la Gerocossen pentru a testa doua produse din gama Capilar+ : samponul si lotiunea -tratament impotriva caderii parului.

Produsele le-am folosit o singura data, si cu toate acestea rezultatele au fost foarte multumitoare. Parul s-a asezat foarte bine, avand in vedere ca nu am folosit decat samponul si lotiunea. Precum spuneam la inceput, in general folosesc mai multe produse , dar acum m-am limitat doar la acestea doua pentru a vedea cum stau lucrurile.
Nu ma confrunt cu probleme serioase in ceea ce priveste caderea parului. ...si oricum, inca nu ma pot pronunta asupra acestui lucru, ramane de vazut...
Nu am putut sa nu remarc mirosul samponului, este absolutttt.....incantator....Regret faptul ca nu se pastreaza in par dupa uscarea lui.
Ambele produse sunt unisex, au ingrediente naturale,  accesibile ca pret, si la prima vedere, chiar isi fac treaba foarte bine .





Lotiunea are 125 ml, samponul 275 ml, iar pretul  se invarte undeva la 15 ron/produsul.

PS: Am folosit produsele in urma cu 2 zile iar parul meu nu da semne ca vrea sa fie spalat, deci....cu tupeu, inainte! :))


29 mar. 2013

Ce ziceti de fructele Goji?



Pana sa ma apuc de dieta Dukan, nici nu auzisem de aceste fructe miraculoase.
Fructele Goji sunt mici, rosii si se consuma de zeci de ani de zile in Tibet, China si India, in special pentru  faptul  ca incetinesc procesul de imbatranire al organismului .

Cateva puncte ¨forte¨ ale consumului de Goji:
-reduc colesterolul ;
-continut bogat in luteina si betacaroten, avand efect benefic pentru vedere ;
-cresc imunitatea organismului ;
-regleaza nivelul hormonal ;
-protejeaza masa osoasa ;
-sursa importanta de antioxidanti ;


Recent, doctorul Dukan a introdus aceste fructe in dieta sa....Bravo, doctore, ai stiut tu ceva! :)))
Nu sunt obligatorii, dar datorita efectelor specificate mai sus, se pot consuma 25-30 g zilnic.
Mie imi plac foarte mult, au un gust dulce, asemanator cu al stafidelor. Le folosesc in general, dar nu zilnic, pentru ca totusi nu e foarte ok sa consumam zilnic tolerate ( cei care tinem Dukan) .
Am cumparat din mai multe magazine, cate 100-200 de g, si totusi mi se pareau cam uscate. Deja acceptasem ideea ca poate asa trebuie sa fie.
Recent, am descoperit magazinul online LoveGoji , iar marti seara am dat o comanda datorita faptului ca am gasit un pret foarte bun si evident transportul gratuit :)
Azi am intrat in posesia fructelor si sunt tare incantata, fructele sunt absolut delicioase, nu se compara cu ce am consumat in aceste luni. Sunt moi si miros foarte bine.
Am cumparat o punga de 100 g , pret 7 ron si transportul gratuit , nu-i asa ca suna foarte bine? Avand in vedere ca la Plafarul de langa mine , acelasi produs costa 12 ron, si sa nu mai vorbim de calitate .





Pozele nu sunt tocmai reusite, dar ce am avut de spus, am spus! :))

Cu siguranta, o sa revin cu alte comenzi de fructe Goji pe acest site, si trebuie neaparat sa va arat  ce am mai ochit .....Yamiii...



Ei, ciocolata cu Goji, suna tare bine, nu? Sa va mai spun ca se poate consuma in dieta Dukan, datorita faptului ca nu contine zahar deloc ?:)))

O zi frumoasa,

P.S : Postarea reprezinta strict parerea personala despre acest produs, nu am primit bani sau produse pentru reclama!