17 aug. 2014

Ultima descoperire pe Iherb: Pancake Syrup ideal pentru dieta Dukan!


Nu stiu cate comenzi am dat pe site-ul Iherb pana acum, cert e ca primesc una si dau alta...
Mai ales de cand am descoperit produsele Walden Farms , care sunt numai bune pentru persoanele ce au adoptat stilul de viata Dukan.
Acestea au 0 grasimi, 0 zahar...ce poate fi mai minunat de atat?

Ultima comanda contine:




-Pancake Syrup Walden Farms , dulcele cel mai dulce de cand am adoptat dieta Dukan;
E mirific, magnific sau cum zic fetele: " curcubeu pe cerul gurii" ....Are 355 ml si costa 4, 13 $!
Il folosesc la toate prajituricile pe care le fac de cand am primit coletul: negresa, placinta, prajitura cu dovleac sau goji....deci orice..E indispensabil, as putea spune! :)

Pe langa sirop, am mai comandat si Lotiunea de corp cu unt de cacao Queen Helene, 454 g- 2,65$.
Recunosc ca o pandesc demulticel, intrucat se vinde foarte rapid si mai mereu e stoc 0.
Sunt fan lotiuni de corp si folosesc permanent, de aceea le si termin tot la fel de repede.
Avand in vedere procesul de slabire, consider ca si masajul are un rol important pentru piele.Fie ca e un masaj de zeci de minute sau de 5 minute, pielea trebuie hidratata si inmiresmata, nu? :)


Al treilea produs este o geanta eco Iherb, ca sa nu mai stau mereu cu pungile de plastic dupa mine, care sa-mi rupa mainile...cand le car...Pe asta o pun pe urmar si aia e! E tare incapatoare! Tot sa o umpli cu iaurturi, branzica...si toate cele pentru dieta.

Cateva pliculete de ceai St.Dalfour : negru, verde cu mango si lamaie- 3 plicuri- 0,25$

Pe langa produsele comandate, am primit si un centimetru, o sa-mi fie folositor, intrucat cel vechi a ajuns pe post de jucarie pentru Niky ! :))

Si pentru ca se cerea o alta comanda, am mai " jonglat" putin cu cardul pe site:

Walden Farms Blueberry Fruit Spread -340g-4,13$



Walden Farms Raspberry Fruit Spread -340g- 4,13$



Singura problema e ca cele doua produse au fost date in doua comenzi, pentru a beneficia de transport 4$, nu trebuie sa depasesti 1,814 gr.
Daca le lasam pe amandoua in aceeasi comanda , cel mai mic shipping era de 28,10$, deci NUUUU!
Pe langa cele doua produse, am mai comandat si paste shirataki, care se pot consuma in orice etapa a dietei.

Miracle Noodle Angel Hair -198g-2.69$




Daca sunteti la prima comanda pe Iherb, puteti folosi codul VAM426 pentru a primi o reducere de 5$ pentru comenzile mai mici de 40$, sau 10$ pentru comenzile ce depasesc 40$.

Pe curand!

3 iun. 2014

Cum am prelungit viata rimelului...



Recunosc, sunt genul care desface imediat orice produs, chiar daca din acel sortiment...mai am inca 5 deja incepute.....Asta sunt eu, curioasa!! :(
Asa ca m-am trezit ca am 7 rimeluri incepute in ultimele luni si care au dat semne ca nu prea mai vor casa buna cu mine...Nu v-ati imaginat cu cine va puneti, garantat!


Am pus piciorul in prag si m-am gandit sa le " revergorez" o tura! :)

De ce avem nevoie?



Servetele umede cu care vom sterge tot surplusul de mascara de pe marginea tubului si a periutei.
Solutie pentru lentilele de contact sau picaturi pentru ochi- Am utilizat Bio true intrucat imi era la indemana;

Asadar, am sters " uscaciunile" , am adaugat in fiecare tub 4 picaturi de solutie, am " frecat" periuta de marginile recipientului de cateva ori...si voila! Rezultatul este mai mult decat multumitor si voi folosi acest truc in continuare.




Si pentru ca sunt o fataaaaaa cuminteeeeeee si ma tin de treabaaaaa, azi am primit un cadouuu!



Patratelele imaginare de pe abdomen se cer colorate, nu?  :)))))))
Da, lotiune autobronzata pentru fata (stanga), lotiune autobronzata pentru corp(dreapta), ambele marca Alverde, din magazinul Dm.
Si pentru ca stiu ca ma citesti din umbra, vreau sa-ti multumesc mult, m-ai suprins foarte placut! :)




P.S: Maine dimineata vin cu raportul celei de-a doua zi in Scara Nutritionala Dukan!

O seara excelenta!

2 iun. 2014

Prima zi in Scara Nutritionala Dukan

Da, da, ati citit foarte bine!
Iete, ca mi-am luat inima in dinti si incerc si noua varianta a doctorului Dukan: Scara Nutritionala.
Aceasta noua varianta se adreseaza persoanelor care vor sa slabeasca mai putin de 15 kg, la baza ei stand introducerea treptata a alimentelor.
Avem 7 zile, 7 trepte, pana cand se ajunge la greutatea dorita.
Am ales sa testez aceasta varianta, intrucat nu reusesc sa ma mentin la 60, adica: dupa PP am intotdeauna 60, dupa PL 61-61,5 kg. Este si normal avand retinerea apei in organism in urma consumului de legume.
*PP- proteine pure;
*PL- proteine+legume;


Luni -PROTEINE PURE

In aceasta prima zi se pot consuma doar proteine pure:
- carne, lactate degresate, oua;
- 1,5 lingura tarate de ovaz;
- minim 2 l de lichide;
- 20 minute de mers rapid;

Ce am facut eu azi: ( din pacate, am uitat sa fac poze, asa cum intentionasem, dar maine nu uit, promit)

Am sarit peste micul dejun, intrucat ma grabeam sa ajung la munca si am servit doar o cana cu cafea.



In jurul pranzului - un iaurt de baut Zuzu 0,1% grasime 350g.



Pe la 16,30 - jumatate piept de pui facut la cuptor cu ketchup *marca Pouce, 500g-2,79 ron-> il gasiti in magazinele Auchan*



La ora 18,00 a fost gata si placinta cu branza , pe care am savurat-o imediat .
Am " imbarligat" 500g branza, 150g iaurt, indulcitor dupa gust, 3 galbenusuri( albusurile le-am batut spuma separat si le-am adaugat la sfarsit), esenta de rom si vanilie, 1,5 lingura tarate de ovaz, 1 lingura tarate de grau, 1 lingura tarate de psyllium, 1 lingurita praf de copt. Am bagat compozitia la cuptor pentru cca.30 min si cand am scos-o ....


A fost delicioasaaaaaaaa!!!!!

Si daca tot mi-am permis si am mancat toata placinta, m-am inarmat cu rabdare si am hotarat sa ies la alergat :)))
Mi-am "infasurat" abdomenul cu folie alimentara si crema anticelulitica ( a se citi- 2 instrumente miraculoase), mi-am tras treningul, bagat castile in urechi si " pe aici ti-e drumul!"... :)))
Am reusit sa dau o tura de lac, cu 4 opriri....Mda, nu va amuzati prea tare....Nu am mai facut efort fizic de atata timp! Dar pana duminica, promit ca dau o tura de lac doar cu 2 opriri!

Cert e ca dupa tura de lac, mai mergea inca una...chiar si cu acele opriri rusinoase!
Pai da, erau niste d-soare musculoase la alergat...ehehe, sprintene, nu gluma! Lasa, nu va ajung eu din urma?Bineeee, bineee!!

Am ajuns acasa si eram super transpirata. In jurul abdomenului simteam ca iau foc, logicc!!! Doar ma cremuisem cu Revicel!!! Ador crema asta pe timp de vara! La inceput arde, dar dupa.....ce senzatie...!!!:)))


Intentionez sa pedalez si la bicicleta vreo 7 km in timp ce ma uit la tv, mai mult de 30 de minute nu imi ia.


P. S:  Nu uitati de lichide, eu azi am baut cca.4 l, de la apa, ceai, socata.

Pe maine!
Fiti frumoase!







1 iun. 2014

Ultima comanda Iherb



La multi ani copilului din tine, La multi ani copilului tau!
Da, uite-ne si in luna Iunie...daca ma intrebi cand au trecut zilele, lunile, anii acestia...nu as putea sa-ti raspund....
Draga Iunie, iti urez Bun Venit! Si sper sa vii numai cu lucruri frumoase si surprize placute! :) ( recunosc, am nevoie de putin mai mult optimism in perioada aceasta).
Desi am disparut din peisaj, intrucat nimic nu ma motiva sa mai scriu despre cai verzi pe pereti...am tot primit mesaje de la persoane care doreau sa stie cum imi merge cu dieta Dukan.
Multi traiesc cu impresia, ca tii un regim o perioada..si apoi revii la traiul obisnuit...Ei, lucrurile nu stau deloc asa, ba chiar ajung sa ma repet la nesfarsit: Dukan nu este o simpla dieta, ci un STIL DE VIATA. Odata adoptat, trebuie sa-i respecti regulile toata viata...Asta daca nu vrei, bineinteles, sa ajungi la starea de frustare si disconfort dinainte de a te apuca.
Fete dragi, va spun cu mare drag ca am reusit sa dau jos 45 de kg, in 18 luni si ma mentin.
Dar nu despre asta intentionez sa va vorbesc acum, ci despre ultima comanda Iherb.




Walden Farms Chocolate Dip, o delicioasa crema de ciocolata excelenta pentru cele care tin Dukan.
Cantitate 340g, pret- 3,76$
Inainte sa o comand, am citit review-urile de pe site, si desi...erau destul de multe negative, ceva imi spunea ca o sa-mi placa...Si OHHH DAAA!!! Instinctul nu m-a inselat, abia astept sa fac maine clatite!!




Cei de la Walden Farms au produse foarte bune : 0 zahar, 0 calorii, ce vrem mai mult? :)))
Am mai avut si Siropul cu ciocolata Walden Farms, si mi-a placut la fel de mult, pacat ca se termina atat de repede.......


Langa sticla de sirop, avem indulcitor stevia cu diverse arome: ciocolata, simplu, french vanilla.
Fiecare a costat atunci 1$ bucata....acum sunt in jur de 9 $ :( Cam scump, ce-i drept!

Am comandat si Miracle Noodle, celebrele paste shirataki - pret 2,69$.


Eu le prepar cu branza, ma rog, fac o placinta cu branza delicioasa, care se mananca incredibil de repede! :))

Mi-am luat si o cutie cu Vitamina C, intrucat mi s-a parut bun pretul fata de ce gasesc in farmaciile noastre- 100 capsule - 5,28$


Pe langa produsele prezentate mai sus, am avut si o pereche de manusi cu extract de aloe vera si ulei de jojoba, respectiv o pereche de ciorapi cu extract de aloe vera si unt de shea.Ambele sunt hidratante, dar vom vedea ce si cum la momentul potrivit.

Cam atat contine comanda mea, dar pe site gasiti multe alte produse bune pentru dieta Dukan, inclusiv produse Dukan, sau lapte praf cu 0% *care la noi in tara nu se gaseste nicaieri*, suplimente, indulcitori, produse cosmetice la preturi foarte bune.

Lapte praf cu 0% grasimi Now Foods, Real Food, Non-Fat Dry Milk Powder, 14 oz (397 g) - pret 5,39$



Comanda ajunge la posta din cartier, cam in maxim 3 saptamani, transportul costa 4$ , dar nu trebuie sa depasiti 1,800 kg!
Daca sunteti la prima comanda, puteti utiliza codul meu de afiliat VAM426 si primiti 5$ discount pentru o comanda de pana in 40$, sau 10$ daca depasiti 40$.

Bafta la shopping!Iar mie : Pofta buna!! :)))


30 mar. 2014

Goliciunile lunilor (III)

      Bine v-am regasit!
      Am tot zic ca revin pe blog, intrucat imi face placere sa scriu despre una, despre alta...dar lenea m-a invins, recunosc...Dar cand am zarit pungile cu produse goale, am zis ca e cazul sa fac ceva in acest sens...ori ma apuc si va arat ce " nuditati" am adunat in aceste luni * cam multe, ce-i drept  ;)) *, ori le arunc, pur si simplu! Si totusi, de ce am mai ocupat spatiul in camera cu pungile!?

Sa revenim la oile noastre, zic....



Spumante de baie, 3 la numar....putine, multe...habar nu am...nu am o pasiune pentru ele, dar cand intentionez sa lenevesc in cada, vreau spuma, vreau parfum....deci aleg un spumant, sare de baie..si sunt gata de balaceala...
Dintre cele 3, cel mai mult m-a incantat cel de la Balea *magazin Dm*, intrucat parfumul e de vanilie....si tot ce are vanilie, mie imi place :)




Gelurile de dus....mai e nevoie sa spun ca nu concep dus/ baie fara ele?
De la stanga spre dreapta avem :
-gel de dus cu cafea Yves Rocher- pret 8 ron- pur si simplu il ador, l-am cumparat de n ori, si totusi nu ma plictisesc;
-gel de dus cu lapte si flori de cires Cajolez- Bourjouis- pret 8 ron, mi-a placut mirosul, dar nu m-a dat pe spate la capitolul hidratare;
-gel de dus cu lavanda Olivella- nu stiu pretul, intrucat l-am primit cadou. Trebuie sa recunosc ca detest mirosul de lavanda si ca nu am utilizat acest produs ca gel de dus, ci ca sapun lichid;
-gel de dus crema unt de cacao&macadamia Elmiplant- pretul este undeva in jur de 10 ron, depinde de magazin si oferta. Ca si in cazul celui de la YR, de cand a aparut, am cumparat mai multe produse, nu ma mai satur de mirosul sau, iar la capitolul hidratare sta foarte bine. Il recomand, da, da!
-gel de dus Velvet Amber H&M-pretul sau a fost 1 euro, si l-am cumparat dintr-un magazin H&M din Spania. La noi nu se gaseste, si oricum, chiar daca s-ar gasi, nu l-as mai recumpara. Nu mi-a placut nimic la el!
-un alt produs Yves Rocher, gelul de dus cu cacao si fistic, pret 12 ron- spun atat: mai vreau inca 10 recipiente, daca nu mai multe!!!
-body scrub cu guava Freeman- in jur de 20 ron- un produs bun, isi face treaba, dar cred ca exista si o alternativa mai ieftina pentru peeling *de cateva luni folosesc zatul de cafea in combinatie cu uleiul de masline*.....iar efectul se simte, va spun eu! :D
-gel de dus cu mandarine si vanilie Alverde, magazin Dm, pret 8 ron- are vanilie, mirosul persista pe piele si o si catifeleaza! Deci DA!
-gel de dus cu sare termala Manufaktura- in jur de 25 ron. M-a incantat mirosul in magazin si am zis ca trebuie sa vad ce " stie" sa faca...E un produs bunicel, dar cam scump pentru buzunarul meu, mai ales ca stiu ca am variante mult mai bune si mai ieftine, precum : Yves Rocher, Elmiplant, etc...




Avem si produsele pentru ingrijirea parului:
-spray pentru stralucire Avon, pret in jur de 12 ron- un produs bunicel, isi face treaba si merita recumparat, dar momentan folosesc un alt produs;
-sampon 2in1 cu lapte de vanilie si pulpa de papaya Garnier, pret in jur de 6-8 ron. Un produs extraordinar, mi-a placut enorm, desi la inceput nu i-am dat prea multe sanse. Ma si gandeam, la 6 ron cat am dat pe el....cine stie cu ce matreata sau iritatie ma mai aleg!? Dar surpriza a fost mai mult decat placuta: descurca perfect parul, parfum proaspat si parul nu se mai ingrasa asa tare;
-sampon cu aur lichid Stylius Deliplus, pret 3 euro- Mega like pentru acest sampon, dar din pacate in Romania nu se gaseste. Eu l-am cumparat dintr-un supermarket Mercadona, din Spania;
-sampon regenerator Anian, pret 1 euro. Ca si in cazul samponului de mai sus, l-am cumparat tot din Spania.*dar cu ce nu m-am intors eu din Spania?! de la sampon, gel de dus, balsam de rufe, detergent, cosmetice, haine...si chiar produse pentru dieta*
Mi-a placut mult faptul ca parul nu mai avea tendinta de a se ingrasa la 2 zile, stateam cu brio 3 zile....stiu ca se gaseste si in Ro, in magazine online, dar la preturi grosolane fata de 1 euro cat am dat eu in Spania;
-fluid pentru volum Syoss, pret 15 ron- nu am observat ca ar ajuta cu ceva acest produs, sincera sa fiu!
-sampon cu zmeura Balea Dm, pret 6 ron-miros dulceag, imbietator...o adevarata placere sa te speli cu el....nu am observat niciun efect negativ asupra parului sau scalpului;
-in cele din urma,dar cea mai buna masca de par folosita vreodata este cea din gama cu aur lichid, marca Stylius, pret 4 euro. Am avut un par superb in perioada in care foloseam aceasta masca si cu samponul din aceeasi gama... Regret foarte mult ca nu se gasesc si la noi...iar in Spania nu mai ajung prea curand...deci, daca aveti cum sa le procurati...vi le recomand din toata inima!



-antiperspirante deo si roll-on: Mitchum, Nivea, Balea, Dove-preturi intre 6-12 ron.
Le iubesc pe toate, in special cel de la Nivea, doar se vede :))
Referitor la cele roll-on de la Mitchum, am fost mereu super multumita de eficienta lor, dar dupa ani de utilizare, chiar tind sa cred ca hainele raman patate din cauza lor, lucru cam neplacut mai ales la hainele albe...
Voi ce ati recomanda in locul Mitchum-ului, desi mi-e greu sa renunt la el? :(



In cazul lotiunilor/ cremelor de corp, situatia prezentata in poza nu e reala si sa va spun de ce. Am o manie cu ele, nici bine nu incep una, ca mai deschid inca una si tot asa... In momentul de fata, am in baie 5 sau 6 creme care sunt pe punctul de a face parte din categoria ce am fost si ce am ajuns :))) Le veti vedea tura urmatoare.
Mai sus avem o lotiune Red Edition Gerry Weber, pretul a fost undeva in jur de 2 lire si mi-a incantat pielea din toate punctele de vedere, dar din pacate, tot ce-i bun si ieftin in afara, la noi nu se gaseste :( O vreau iarrrrrrr!!!
Lotiune bronzanta Deliplus-tot din Spania, pret 2 euro-ieftin si bun, dar de undeeeee!!!!
In prezent sunt in cautarea unei lotiuni bronzante, aveti ceva recomandari?
Lotiune cu liliac Yves Rocher, pret 15-20 ron- nu prea mi-a placut atat de tare, ca si apa de toaleta cu liliac din aceeasi gama;
Crema autobronzanta Sano Crema- plimbandu-ma vara trecuta prin magazinul Auchan Titan, am dat peste acest produs si l-am achizitionat din cauza pretului-6 ron, deci nu pierdeam mare lucru....Pai bine, Cristiano, ce naiba a fost in capul tau sa nu iei mai multe??? Bronz, textura fina, miros delicat, intra foarte repede in piele, iar pretulllll?!!!! Am tot urmarit-o...poate apare din nou....dar nicio sansa, nimeni nu stie nimic!
Daca o vedeti pe undeva, ma anuntati si pe mine, vaaa roggggg!!!



Produse pentru fata:
-crema bronzanta pentru fata Balea-pret 12 ron- nu mi-a placut si atat!
-lotiune micelara Ivatherm-am vazut-o recent in set de 2 bucati-50 ron...
Mie imi place mult, o folosesc de vreo 2 ani si in prezent am alta sticluta deschisa, dar dupa....cred ca ma reprofilez pe cea de la Garnier, am auzit ca e foarte buna;
-crema vitaminizanta cu ulei de catina si masline Cosmetic Plant-pret in jur de 12 ron- o crema ideala pentru sezonul rece, hraneste si catifeleaza pielea;
-crema Serum Vegetal Yves Rocher, pret 45 ron, in functie de oferta.
Am primit-o  la o comanda si initial voiam sa o fac cadou, dar m-am razgandit si foarte bine am facut.
Este o crema usoara, se absoarbe rapid in piele si chiar ofera un plus de stralucire tenului. Desi este pentru riduri, nu ma pot pronunta asupra eficacitatii, intrucat nu am riduri...




Servetelele umede pentru bebe sunt nelipsite din geanta mea, le folosesc pentru orice am nevoie.
Sunt ieftine, 2-3 ron, cantitate generoasa 70-72 buc si necesare la casa omului :)
Preferatele mele raman cele Wickies, le cumpar din hypermarketul Kaufland si costa 2,60 ron.



Parfumurile, sau cum sa ma lovesti unde ma doare! :)))
Nu detin parfumuri scumpe, in ultima perioada ma limitez la cele de la Yves Rocher.
De la stanga spre dreapta avem :
So elixir Yves Rocher, Rare Pearls Avon,Intimately Yours Beckham, Rose Absolue Yves Rocher, Embrace Oriflame, Vanille Noire Yves Rocher.
Preferatul meu? Pai se stie : Vanille Noire, dulce, elegant, senzual, catifelat. Il port in orice context, indiferent de anotimp, imi da o stare de siguranta si beatitudine!
Dar nici Rose Absolue nu se lasa mai prejos, sofisticat, languros..sexy :)


Produsele de make-up:
Long Wear Lip Color Stila, cumparat cu ceva vreme in urma, nu mai stiu exact cat a costat.
L-am purtat pe buze cu mare placere si s-a terminat prea repede...Avea un gust si un  miros.....de ma lingeam pe bot :)))) Si persista foarte mult...L-as recumpara cu siguranta!
Rujul Can't Resist Coral Avon, o nuanta superba, am fost complimentata de foarte multe ori ca ma prinde bine :>
Ruj rosu a la Mamaie :)))) Ce, nu va mai amintiti de rujul verde al bunicii, care se facea rosu? M-am bucurat tare mult cand l-am zarit in vitrina unui magazin si am intrat sa-l cumpar. Ma asteptam sa se faca rosu, dar de unde? Un roz superb s-a dezvaluit in fata ochilor mei! Iar pretul? 3.5 ron
Fondul de ten NormaDerm Teint Vichy- Dragoste la prima atingere! Nimic mai mult...Doar pretul e putin cam marisor, dar merita efortul!
Fond de ten Oriflame- un produs bunicel, nu acopera cine stie ce...deci nu-l recomand persoanelor care vor acoperire, ce celor care vor putina culoare! Pret 15 ron
Lipstain Mua, pret 1 lira- Face parte din categoria ASA NU!
Pudra iluminatoare Elf, pret 8 ron-un produs mega, extra si tot tacamul. Sunt la a3a pudra si nu ma mai satur de ea!!!!!
Tus negru SuperExtend Avon, pret 15 ron- Sunt foarte multumita de consistenta si culoare;
Tus verde Oriflame, pret 12 ron- Culoare nu foarte intensa, dar macar nu curge.
3 rimeluri: No7 -ofera naturalete si cam atat; SuperShock Max Avon/pret 15 ron- DA,DA,DA!!!, MultiAction False Lashes Essence, 15 ron-nu mi-a placut deloc, incarca genele de ziceai ca am cine stie ce pe gene!



Produsele pentru ingrijire orala:
Apa de gura DontoDent, o gasiti in magazinele Dm si costa in jur de 8 ron.
E un produs ok, improspateaza respiratia si curata dintii.
Pasta de dinti cu aloe Farmasi, pret 5 ron, eeeeeee yacsssss!!! *exact cum se stramba bebeii, asa ma strambam si eu cand o foloseam*
Despre cele de la Auchan, marca proprie,pret 4-5 ron, am numai cuvinte de lauda, in perioada in care o foloseam pe cea pentru gingii sensibile, acestea nu imi mai sangerau.
Signal si Vademecum, sunt si ele bunicele, pret bun si isi fac treaba!


Suficient pentru aceasta postare, cat de curand urmeaza alta!

Ce parere aveti despre produse, ati folosit vreunul? Incantate sau dezamagite?

O duminica relaxanta!

29 sept. 2013

Piept de pui cu sos- Dukan style!



Hey !

Uite ca m-am mobilizat putintel si am revenit pe blog cu o reteta numai buna pentru zilele de PL( proteine+legume), in care vremea nu prea iti face cu ochiul si te cam ¨inchide¨in casa...
Avem nevoie de :
-1 piept de pui dezosat;
-2 cepe mici/1 mare;
-2 ardei grasi;
-1 capatana usturoi;
-150 g iaurt dietetic;
-condimente: sare, patrunjel, oregano, busuioc, ghimbir, pudra de curcuma/ turmeric powder, curry, etc.

Pieptul de pui se taie fasii, ceapa si ardeiul se toaca cubulete mai mari, apoi se pun intr-un bol si se amesteca foarte bine cu condimentele ( nu neaparat ce am pus eu, ci aveti voi prin casa).
Dupa ce s-au amestecat, se pun la calit intr-o tigaie cu putin apa. Se lasa vreo 5-10 min, in functie de cantitatea de apa pusa...oricum, carnea de pui se face foarte rapid, dar trebuie sa avem in vedere si ardeiul cu ceapa :)
Intre timp, faceti un mujdei din usturoiul pisat si frecat cu sare, la care adaugati iaurtul.
Puneti mujdeiul  peste compozitie in tigaie si mai lasati pe foc inca vreo 2-3 min, amestecand foarte bine.
La sfarsit, puteti adauga patrunjel verde, doar ca eu nu am avut...si...l-am inlocuit cu ketchup :))))) Da, da, ce combinatie, nu? Cert e , ca mie, mi-a placut foarte mult...si cu siguranta tot o sa fac acest fel de mancare :>




Ce parere aveti, suna bine? :)


Pofta buna!

15 aug. 2013

Experienta cu voucher la solar: Sunline Tanning Studio



Hai ca am incercat-o si pe asta :)))) Daca ma intrebai in urma cu doi ani daca vreodata voi avea curaj sa merg la solar, clar, raspunsul era un mare NUUUUU!
Cum inca nu ma simt pregatita sa merg la mare si sa am parte de un bronz natural, m-am tot documentat despre solar, pregatindu-ma efectiv de ¨impact¨..
Dintotdeauna m-am bronzat ca tractoristii, pe brate, fata...si catusi de putin pe picioare....de celelalte zone nu mai vorbesc...Cand mergeam la mare, pantalonii trei sferturi si maieul erau la putere, se stie! Ce-i ala costum de baie, am asa ceva?..Nu, bineinteles..
Clar, parerile sunt impartite in ceea ce priveste mersul la solar, dar eu am ales sa ma bronzez pe aceasta cale, desi..stiti cum se spune   ¨ce-i bun, ingrasa¨, noi adaptam proverbul la situatia de fata.
Eu cred ca nu exista varianta de bronzare fara sa aibe riscuri, chiar si folosirea lotiunilor autobronzante.
Doctorii dermatologi sustin ca expunerea la razele UV este periculoasa, si de aceea nu se recomanda mai mult de 20-50 expuneri la soare/ solar.
In comparatie cu soarele, in solar nu se produc ¨explozii de raze¨, deci, este exclusa posibilitatea iradierii.
De ce trebuie sa tii cont cand mergi la solar :

- Nu trebuie sa faci dus/baie cu cca. o ora inainte si de a merge la solar( dupa ce faci dus, nu trebuie sa aplici alt produs cosmetic in afara de acceleratorul de bronzare); si dupa...nu ai voie 2 ore;
- Daca esti proaspat epilata, astepti sa treaca 48 de ore si apoi poti merge la solar;
- Se recomanda folosirea acceleratorilor de bronzare : contin melanina, agenti hidratanti si antioxidanti;
- Trebuie sa te demachiezi inainte de utilizarea solarului; indeparteaza bijuteriile;
-Foloseste o pereche de ochelari speciala; la fel si pentru par- e indicata utilizarea unui prosop/ casca;
-Acopera cu un strat gros de crema zonele mai sensibile , iar alunitele si mameloanele astupa-le cu plasturi;
( eu raman in slip si sutien, dar sunt destul de multe persoane care stau nud pentru a se bronza 100% uniform).

Personal, mi s-a recomandat sa fac sedinte de cate 5 minute, si nici nu cred ca as putea sta mai mult in capsula...desi, totul e in regula...am eu pitici pe creier :)

Ei bine, stiti nebunia mea cu voucherele, inceputa in urma cu trei ani...cautand o oferta pentru cateva minute la solar, am gasit acest voucher , la Sunline Tanning Studio ( oferta este inca valabila).
M-a incantat mult ideea ca sunt doar 20 de minute, pretul foarte bun- doar 9 ron, si in plus si locatia aproape de casa.
Inainte sa ajung la studio, eram cu frica in san, logic...puneam tot raul inainte... :))))  Cand am ajuns, am fost placut surprinsa de ambianta intima, de starea de zen care plutea in aer...:P Domnisoara de acolo mi-a raspuns la absolut toate intrebarile, la un moment ma si gandeam ca zici ca-s venita de la tara :)))
Salonul are 3 aparate de bronzare: doua aparate orizontale si unul vertical.
Am ales sa merg la unul orizontal si am facut bine..M-am simtit relaxata si bronzata, of course :P

Dupa doua sedinte de solar, bronzul incepe sa se vada...nu m-am ales cu arsuri, dureri sau incidente neplacute.

Daca va hotarati sa mergeti la solar, va recomand din suflet acest studio, veti avea parte de tot ce va doriti: liniste, ambianta placuta, personal amabil, muzica, aer conditionat..


Cateva poze din studio, preluate de pe pagina de Facebook :





Este strict experienta mea la acest studio, nu am primit bani sa scriu de bine :))

P.S : Maine va povestesc despre experienta cu un alt voucher, la masajul anticelulitic de unde am plecat plina de vanatai, ziceai ca am fost batuta cu cureaua :)))

Pupici,



9 aug. 2013

Am doua saptamani sa....

... sa ma cunosc pe mine insami si sa incep sa-mi vindec viata....
Trist e ca timpul nu mai are rabdare...si totul...se rezuma la eu..si timp..
Ah, timpule, in trecut, erai doar o notiune de masura, acum esti El?....
De ce am doar doua saptamani si nu mai mult?!!! De ceeeee??? Pentru ca greselile facute in 25 de ani pot fi readuse intr-un reper unic-de doar 2 saptamani? sau...e timpul sa spun stop si sa renasc din propria cenusa...veche, dar totodata noua...?!
Am demonstrat ca pot, stiu, dar parca totul decurge prea rapid....Adevarul in sine nu doare, ce doare...e modul in care stim noi sa-l privim si sa-l primim in sufletele noastre..
Adevarul e ca trebuie sa ma desprind de raul ce ma inconjoara, de oamenii urati si situatiile pline de compromis doar de dragul acelor oameni..pe care...candva ii consideram frumosi...
E momentul sa ma maturizez si sa-mi pese strict doar de MINE, de sufletul MEU..si persoana MEA...
Adio, drag timp!.. bun venit, Timpule!Am prins aripi sa zbor.....


8 aug. 2013

Goliciunile lunilor... (II)



De cand ma chinui sa scriu aceasta postare, s-au mai strans intre timp si alte produse, e de bine...nimic nu se arunca, totul se consuma :))))
A fost o perioada destul de prospera, ca sa zic asa...






-Gelul de dus Bourjois en toute intimite - desi poate fi folosit pe tot corpul, l-am utilizat strict in zona intima..
Mi-a placut foarte tare...are o compozitie foarte fina, placuta..si creaza senzatia de prospetime si confort. Mirosul e subtil si imi aminteste oarecum de florile de margaritar ?!!! i know, numai eu puteam sa-i gasesc o
asemenea corespondenta! :)) Cantitate 250 ml- pret 10-12 ron .

-Gelul dupa epilat Epifin de la Hofigal- a fost dragoste la prima atingere...intrucat epilatul se anunta cu sunete si trambite, trebuia sa gasesc o varianta de calmare a pielii si de evitare a aparitiei semnelor de iritatie..Eu l-am achizitionat din cadrul magazinului online DacicCool , la pretul de 8.05 ron. Desi, are un gramaj mic-50 ml, este spornic, intra in piele si calmeaza instantaneu.

-Unt de corp cu cacao DermaVio- Trebuie sa recunosc, l-am cumparat dintr-un impuls de moment, nu ca aveam nevoie...dar miroseaaaaa atat de bine, incat mi-a fost imposibil sa plec din magazin fara el ..Catifeleaza, parfumeaza si hidrateaza....DAAAAA!!! Pacat ca s-a terminat si prea curand nu ajung intr-un magazin Stock Market. Cantitate 220 ml- 7 ron.

- Balsam de par pentru volum Herbal Essences - un balsam tare bun, dar din pacate nu se mai gaseste pe piata..l-am gasit in Carrefour, din intamplare , cand se lichidau anumite stocuri de produse si am zis ca nu strica sa dau 4 ron pe el..Si acum regret doar ca nu am luat mai multe recipiente. Mi-a descurcat foarte bine parul, am avut si ceva volum si...mirosul a fost pe masura, desi nu se mentinea prea mult in podoaba capilara! :)

- Crema de maini cu minerale Planet Spa Avon-pana acum este cea mai hidratanta crema de maini folosita vreodata...Imi displace putin mirosul, dar avand in vedere ¨capacitatile¨de hidratare.. cu siguranta o sa o recumpar..O puteti folosi cu succes pe coate unde pielea este mai aspra...veti observa efectele imediat !
Cantitate 75 ml- 8-10 ron.







Deodoranteeeeeee..multe deodorante...Desi sunt 4 produse, nu le pot face un top, dar...parca..cel Balea Young- dragostea e un camp de lupta-..ramane acolo, undeva..in sufletul meu..sau mai bine zis..in axila mea :))))
Mi-au placut toate, persista, isi fac treaba si nu pateaza! Preturile variaza: Balea- 6 ron, Playboy Rock- 10 ron, cele Nivea- 10-12 ron.





- Din start, spun un mare NUUUUU pentru pasta de dinti Xyli White de la Now Foods- cea mai proasta investitie pe acest segment de produs. Tocmai, pentru ca am folosit-o ..pana am terminat-o, pot spune clar, ca nu m-a ajutat cu absolut nimic, ba din contra, ma spalam cu scarba :))))
-Apa de gura Dentalux Sensitive de la Lidl, mi-a placut foarte mult si de aceea am si recumparat-o zilele trecute. Cantitate 500 ml- 6 ron.
-Pasta de dinti Auchan- nu stiu daca se gaseste in Ro, am cumparat-o din Spania si pur si simplu o ador. Are niste microgranule, care curata foarte bine, iar senzatia de prospetime e unica :) Cantitate 75 ml-1 euro.
-Pasta de dinti impotriva petelor Denivit- am cumparat-o tot din Auchan Spania, si desi am fost reticienta ca ar exista un produs minune contra petelor...uite ca acest mini produs mi-a demonstrat ca se poate..Imi pare rau ca nu am cumparat mai multe, dar cat de curand...o sa fie iar a mea, promit! :))Pret: 4 euro.



 -Lotiunea tonica reechilibranta Eucerin a fost pe placul tenului meu . I s-a acordat nota 10 cu felicitari si promisiunea de a fi recumparata in cateva luni ( acum folosesc Ivatherm). Cantitate: 200 ml, pret: aprox. 30 ron.

-Crema matifianta cu extract de melc pentru tenul gras si acneic Gerocossen- Un produs incredibil de bun, care mi-a tinut sebumul sub control, desi afara erau 30 de grade. O sa-i dedic o postare separata, promit!
Cantitate : 35 ml, pret: aprox. 30 ron.






Ador servetelele umede, recunosc! :))) Mai ales cele  concepute pentru bebei!...ce naiba , daca pe vremea mea nu prea erau..macar acum sa fie! :))
Cele de sus, marca Deliplus-Mercadona, au costat doar 1 euro si au fost foarte spornice..de la demachiat , pana la sters oglinda la tara, intr-o vizita neplanuita :)
Cele de la Nivea, le-am primit in urma participarii la o campanie de testare si mi-au placut, demachiaza inclusiv rimelul waterproof .
Cele din gama Pure cu extract de migdale le-am cumparat datorita mirosului ...cca. 3 ron...fac parte din categoria ¨ieftin si bun¨!





Nu am uitat de ingrijirea unghiilor, bineinteles! :)
Uleiul pentru cuticule Kallos, un produs foarte mult laudat si apreciat de toata lumea...sa mai adaug altceva? Nu am ce..Bun si ieftin! :)))
Oja Glamour....eeheh, aceasta oja a facut senzatie vreo doua veri, am fost intreabata de zeci de ori, ce marca e, ce nuanta, de un am luat-o...si de fiecare data am raspuns ca de la o revista....nu am vazut-o pe piata..pe undeva..!Si bineinteles, ca s-a intamplat sa nu fiu crezuta...si sa mi se spuna ca-s oarecum egoista! :))))) Dar adevarul asta e, in urma cu 2 ani, am cumparat o revista care avea cadou un set de cosmetice: oja+ blush+ gloss..pretul fiind undeva la 9 ron..O culoare intr-adevar vibranta...si rezistenta!

Deja se anunta alte ¨goliciuni¨....si totodata mi-am dat ¨dezlegare¨la cumparat una-alta! :)))Am voie acum, nu? :P
Mai nou( de vreo 3 luni)...am facut pasiune pentru lotiunile autobronzante...dar inca nu am gasit una care sa-mi satisfaca pe deplin nevoile....deci urmeaza sa scriu ..si despre ele :) Sper sa nu ma prinda iarna pana atunci....:))

Pe curand,


30 iul. 2013

Ganduri catre mine..



Uneori ma intreb ce e de facut ...aici, dincolo..oriunde....si timpul trece...sau trecem noi prin timp ?
Si pauza...tacerea domneste in miezul noptii...ganduri, griji, probleme...Multa confuzie...stare de nestare si deja ajung la poeziile lui Bacovia..
Oare daca iti  cer, imi oferi? Sau m-am obisnuit sa nu cer, si automat nu am ce sa primesc ? Poate nu sunt pregatita de acel ¨ceva ¨.. Incep sa ma obisnuiesc - ¨totul se intampla cu un scop...desigur, la momentul potrivit¨.. Totul pare atat de complicat, dar care-i adevarul ? nu cumva, lucrurile nu vin complicate, ci noi le facem complicate??

Daca ai stii ....gandurile mele, ti-ar pasa? ..Nu, clar nu.. Tu nu existi!! sunt eu si gandurile..mele.....Da, gandurile mele, ce surpriza..gandurile ..imi apartin...!! Si liniste....